bok

Grindelwalds brott

Filmmanuset

J.K. Rowling

Författare

Beskrivning

2019-01-18
Svenska
9-12

Författare

J.K. Rowling

Formgivare omslag

MinaLima

Nu kommer fortsättningen på Fantastiska vidunder och var man hittar dem, filmen som hade premiär i november 2016, och som publicerades i bokform vid samma tid. Boken kom i svensk översättning i februari 2017.

I slutet av Fantastiska vidunder och var man hittar dem infångades den mörka trollkarlen Gellert Grindelwald i New York med hjälp av Newt Scamander. Men Grindelwald lyckas fly fångenskapen och samlar en stor skara anhängare som inte får veta sanningen om hans egentliga agenda: Att låta renblodiga trollkarlar styra över alla icke-magiska varelser.

I ett försök att stoppa Grindelwalds planer tar Albus Dumbledore hjälp av sin tidigare Hogwartselev, Newt, som än en gång går med på att hjälpa till, ovetandes om vilka faror som väntar. Såväl kärlek som lojalitet testas, även hos trogna vänner och inom familjer, i en alltmer uppdelad trollkarlsvärld.

Det andra filmmanuset av J.K. Rowling, med fantastiska illustrationer av MinaLima, berättar om tidiga händelser som skapade trollkarlsvärlden, med överraskande blinkningar till Harry Potter-berättelserna, vilket kommer att glädja såväl bok- som filmfans.

Grindelwalds brott är en äventyrsspäckad historia som utspelar sig i Paris. Den är full av märkvärdiga karaktärer och magiska varelser. Filmen har världspremiär den 16 november 2018, och är den andra av fem planerade filmer om Newt Scamander och den magiska världen.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originaltitel

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Originalspråk

Engelska

Översättare

Lena Fries-Gedin, Jessika Gedin

Språk

Svenska

Serie

Fantastiska vidunder

Publiceringsdatum

2019-01-18

Produktion

Papper

LABB Holmen Book Cream

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129716245

Antal Sidor

269

Ryggbredd (mm)

26

Höjd (mm)

219

Vikt (kg)

0.434

Bredd (mm)

142

Format

Inbunden

Recensioner

”Det är mycket action, trolleri och vidunderliga djur med de mest otroliga krafter. Men även mycket om människors drömmar om kärlek och tillhörighet och rädsla för utanförskap. Helhetsbetyg: 4.” – Karin Karlstrand, BTJ

 

MINIPOTTER: Dobby

Om boken

En rolig, informativ guide till Harry Potter-världen med alla sina oförglömliga karaktärer och platser. För de nya Harry Potter-läsarna som ännu inte upptäckt trollkarlsvärlden!
När träffades Dobby och Harry Potter? Varför är strumpor det bästa Dobby vet, och hur fick han jobb på Hogwarts?I serien MINIPOTTER kan du läsa mer om Dobby och de andra karaktärerna i J.K. Rowlings fantastiska trollkarlsvärld. Gör dig redo för svävande tårtor, knasiga katastrofer och en väldigt modig husalf ...En värld av magi, äventyr och vänskap väntar!Fyrfärgsillustrationer av Helen Brady.

J.K. Rowling, Helen Brady

MINIPOTTER: Dobby

 

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln

Nyheter

Levi Pinfold illustrerar Harry Potter och Halvblodsprinsen

Idag tillkännages att den flerfaldigt prisbelönta konstnären och författaren Levi Pinfold har fått i uppdrag att illustrera bok sex och sju i J.K. Rowlings bokserie om Harry Potter. Harry Potter och Halvblodsprinsen kommer att ges ut samtidigt världen över i oktober 2026. 

Den magiska succén i fyrfärg fortsätter!

Den 11 oktober 2022 utkommer den illustrerade utgåvan av "Harry Potter och Fenixorden" samtidigt i 24 länder. Jim Kay har arbetat med boken i mer än två år och under arbetets gång blev det uppenbart att det var dags att bjuda in en gästillustratör till trollkarlsvärlden. Den gästen blev Neil Packer – en etablerad och mångsidig illustratör och Jims nära vän.

Efter filmsuccén – nu kommer manuset

När J.K. Rowling tar oss tillbaka till Hogwarts kan man räkna med att det blir massor av magi, maktkamp och fantastiska vidunder. Läsarna till Harry Potter-böckerna, som nu sålts i en halv miljard exemplar, kommer inte att bli besvikna.

Fantastiska vidunder 2 – Grindelwalds brott är här!

Det är ett tag kvar till julafton. Men det är redan julafton för alla J.K. Rowling-fans, eftersom Grindelwalds brott har premiär 14 november.