Beskrivning
Va! ropade Kråkan. Vad är det där för krok?
Krok? sa Mamma Mu. Det är ingen krok. Det är en rak.
Kråkan himlade med ögonen. Han var tvungen att sätta sig.
Men de är ju en spik!
Ja, inte kan man ha en krok , sa Mamma Mu. Det är för läskigt. De kan ju fastna på den. Om man sätter maten på en krok, kan de ju få den i halsen. Det är ju livsfarligt för fiskarna.
Mamma Mu och Kråkan är två av våra mest älskade barnbokskaraktärer. Bilderböckerna om de omaka vännerna är storsäljande favoriter för både stora och små. Nu kommer de två kapitelböckerna om dem i nyutgåva, rikt illustrerade i färg. Perfekt högläsning för bilderboksläsarna som vill höra lite längre berättelser.
Kapitelböckerna om Kråkan och Mamma Mu består av fristående berättelser. De är fyllda av underfundigheter och klokskap, och precis som i bilderböckerna är det Sven Nordqvist som står för de humoristiska bilderna.
Följ med Mamma Mu på biblioteket och åk tigertåg med Kråkan i den här genomillustrerade kapitelboken med tolv fristående berättelser om Mamma Mu och Kråkan.
Relaterat
Nyheter
I ateljén med: Sven Nordqvist
Vi har hälsat på hos en av våra absolut mest älskade och välkända barnboksskapare. Sven Nordqvist har tecknat och målat i hela sitt liv. Hans stora genombrott blev Pannkakstårtan* där vi för första gången möter gubben Pettson och hans katt Findus. 1990 blev Mamma Mu och Kråkan av Jujja och Tomas Wieslander årets julkalender i radio. Det var Sven som ritade papperskalendern, en fantasiväckande bild på Kråkans bo. Här inleddes ett samarbete som skrivit in sig som ett av barnlitteraturens främsta och mest självklara. I år uppmärksammades Sven och Jujja med en kunglig medalj!
Pro Patrias medalj till Jujja Wieslander och Sven Nordqvist
I samband med Kungl. Sällskapet Pro Patrias årsmöte den 21 maj tilldelades Jujja Wieslander och Sven Nordqvist Sällskapets guldmedalj För medborgerliga förtjänster i 8:e storleken.
Mamma Mu fyller 40 år!
Det har gått 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Resten är en kraxig historia som har kantats av försäljningssuccé, roliga visor och priser – och framför allt kärlek till fantasin. Nu firas jubileet med en ny pekbok: Kråkans kläder.