Snart så kommer julen!

Illustration av:

Maria Källström

Publicerad:

1 dagar sedan

Julen närmar sig och har du inte riktigt hittat fram till julstämningen ännu så har vi boktipsen som hjälper till på traven. Härligt vintriga, juliga böcker från årets utgivning – och några gamla favoriter!

LÄSÅLDER 0-3

NY! Titta julen av Frida Naemi Persson och Moa Graaf

Pynta granen, tjuvsmaka på degen, slå in klappar och vänta på tomten – det är mycket som ska hinnas med innan julen står för dörren! Titta julen är en bok om allt roligt och pirrigt som julen kan innebära för den som kanske upplever högtiden på riktigt för allra första gången. Härligt rytmisk text som tål många omläsningar och lekfulla, spännande bilder med mycket att titta och peka på av duon Frida Naemi Persson och Moa Graaf.

Jul på förskolan av Ellen Karlsson och Laura Di Francesco

Idag är det lucia, och det är den allra juligaste dagen på förskolan. Kompisarna har gjort pynt och bakat och övat på sångerna i jättemånga dagar. Och snart ska allas familjer komma och lyssna och fika! Mille tycker att det ska bli spännande, han älskar att sjunga! Men Maj vill plötsligt inte. Eller jo, kanske, om farmor är med. Men vågar farmor?

En bok om det pirriga och härliga med julen och om att våga, med stark igenkänning för både de små och deras vuxna.


LÄSÅLDER 3-6

NY! Den sanna tomten av Emma Karinsdotter och Maria Källström

Årets adventsbok är ett fartfyllt, humoristiskt och galet juläventyr i jakten på den sanna tomten. Härlig högläsning i 24 kapitel!

Marion och hennes familj ska som vanligt resa bort över jul, eftersom pappa av någon mystisk anledning hatar julen. Fast just när dom ska åka ringer pappas okända syster. Och istället för det solvarma Italien tvingas familjen bege sig till en kall och enslig ö, långt ute i havet. Men vad är det för röda saker som sticker upp överallt? Och varför lyser det i den stängda kiosken som man absolut inte får gå till? Har pappa ÄNNU större hemligheter, än en okänd syster?

NY! Julkalas, Alfons Åberg av Gunilla Bergström

Alfons har satt på sig finkläder – för snart blir det julmiddag hos Farmor. Storkalas med tanter och farbröder och alla möjliga svågrar och svärfolk som är glada och bara vill äta och skratta och sjunga. Det är spännande! Och idag ska Alfons och Småtting få sitta med de vuxna, vid det riktiga vuxenbordet. Farmor ber Alfons se till så att Småtting trivs. Och visst kan Alfons göra det – han har passat Småtting förr. Men vet de vuxna hur DE ska göra för att få Småtting att trivas?

NY! Mamma Mu – Tre vinterberättelser av Jujja Wieslander och Sven Nordqvist

Tre älskade vinterberättelser i en volym! Följ med när Mamma Mu och Kråkan åker bobb, gör snöänglar och firar en magisk jul tillsammans. Med fantastiska bilder av Sven Nordqvist. Boken innehåller: Mamma Mu och Kråkans jul, Mamma Mu åker bobb och Mamma Mu låtsas.

NY! Veckan före julafton av Elin Johansson och Ellen Ekman

Det är bara en vecka kvar till julafton. Sixten och Sam pratar om alla paket deras föräldrar har köpt. Hemma hos oss finns inga paket. Mamma säger att det visst blir julklappar, men hon verkar inte ha bråttom att köpa några. Istället för en chokladkalender har jag smällkarameller med lappar i. Idag står det ett ord på B… Baka! Vi bakar hela kvällen och skapar en hel pepparkaksvärld.

En varm och tänkvärd berättelse om att vänta, längta och skapa magi av det som finns. Fristående fortsättning på berättelsen om familjen i Veckan före barnbidraget och Hemma hela sommaren.

Jul med Astrid Lindgren av Astrid Lindgren

Astrid Lindgrens älskade julberättelser från teve-succén med samma namn. En antologi med några av Astrid Lindgrens klassiska julberättelser! Läs om polkagrisar, julklappar och julmat – ingen kan skildra julen som Astrid Lindgren. Kom i julstämning med Kajsa Kavat, Emil i Lönneberga och Pippi Långstrump och njut av Eva Erikssons fantastiska bilder till Räven och tomten.

Saltkråkan: Jul i Snickargården av Astrid Lindgren och Maria Nilsson Thore

Det är äntligen jul på Saltkråkan! Grankvists handelsbod skyltar med jultomtar, folk trängs vid disken för att köpa hem lutfisk och julskinka, julkaffe och julgransljus. Teddy och Freddy har jullov och Tjorven övar på att vifta med öronen för att kunna visa jultomten.

För Pelle och de andra i familjen Melkersson är det underbart att få fira jul i Snickargården, vada i nysnö, åka skidor, titta på fågelspår i snön och mysa framför kakelugnen. Men även stilla vinterdagar bjuder på äventyr och dramatik. Varför säger Pelle till Tjorven att jultomten inte finns på riktigt? Och hur ska Pelle skydda sin älskade kanin från räven som stryker omkring på ön.

Snöbollen av Sara Villius och Lisen Adbåge

Rolig, fartfylld och fantastisk läsning för de yngsta! Snöbollen handlar om en busig snöboll som tar sig olika skepnader och skiftar i humör. Snöbollen vill inte gå sönder, den vill bli stor, kanske bli en snögubbe eller en lykta? Snöbollen vill INTE gå in, men det vore härligt att få uppleva sommaren. Kanske kan den bo i frysen några månader?

Boken om Tomten: Berättelser, sånger och julpyssel

Vem är Tomten egentligen? Jultomten, gårdstomten, nissar och nissor syns överallt när det börjar lacka mot jul och älskas av både stora och små. Den här genomillustrerade samlingsvolymen bjuder på underbar tillsammansläsning om vår älskade tomte, i många olika versioner och skepnader. I boken ryms både klassiska berättelser som Astrid Lindgrens Tomten är vaken och Sven Nordqvists Pettson och Findus firar jul, mysiga julsånger och verser om tomten, roligt pyssel och smarriga julrecept med tomte-tema. Du får också veta hur det gick till när vår svenska gårdstomte blev förknippad med julen, hur tomten såg ut när din mormorsmor var liten och hur du ska bära sig åt om du vill hitta spår efter en livs levande tomte i en skog nära dig …

Vi går upp i snömolnet av Jenny Holmqvist och Per Gustavsson

När Grisen, Bebis och jag vaknade en morgon var det något som var annorlunda. Det var nåt med ljuset, eller luften. Grisen trodde det var mjöl. Men det var det ju inte. Det där är snöflingor, sa jag. Det var fint. Men vad skulle man ha det till? Vi diskuterade. Bebis tyckte att vi skulle gå upp i snömolnet. Det tyckte Grisen och jag också, så vi tog på oss ytterkläderna och gick ut. Men hur går man egentligen upp i ett snömoln?

En absurt humoristisk berättelse om en påhittig och driftig trio som ger sig ut på ett vintrigt äventyr, inramat av den första snöns magi.


LÄSÅLDER: 6-9

Julstjärnan av Sara Bergmark Elfgren och Johan Egerkrans

Skogvaktarens fjärde barn har just kommit till världen. De äldre syskonen Anders, Stina och Lill-Märta är oroliga. Den nyfödde är liten och klen, hur ska han klara vargavintern?

En mörk och kall natt trillar en liten stjärna ner från skyn. Stjärnan sprider värme och läkande kraft, och blir syskonens vän. Men den onda trollkarlen Corvius Craxus är ute efter Stjärnan.

Snart befinner sig Anders, Stina och Lill-Märta långt bort från skogvaktarstugan, i landet Östan om Sol och Västan om Måne. Kommer de att lyckas rädda sin vän Stjärnan från trollkarlens klor? Och hur ska de hinna hem till jul? En förtrollande julsaga och ett hisnande äventyr för hela familjen!

Relaterat

Titta julen

Om boken

Ljuvligt julmys för de allra yngsta!
Pynta granen, tjuvsmaka på degen, slå in klappar och vänta på tomten – det är mycket som ska hinnas med innan julen står för dörren! Titta julen är en bok om allt roligt och pirrigt som julen kan innebära för den som kanske upplever högtiden på riktigt för allra första gången. Härligt rytmisk text som tål många omläsningar och lekfulla, spännande bilder med mycket att titta och peka på. En kartongbok i tåligt format, perfekt för små händer.Duon Frida Naemi Persson och Moa Graaf står bakom en rad populära bilderböcker om våra mest älskade högtider, som till exempel Rysligt, mysigt, Halloween och Kommer inte Tomten snart?Läs också: Titta Halloween

Frida Naemi Persson, Moa Graaf

Titta julen

Saltkråkan: Jul i Snickargården

Om boken

”Tre dagar före jul kom Saltkråkan I stånkande genom isrännan med familjen Melkersson ombord. De stod vid relingen allesammans och stirrade genom snöglopp och vinterskymning mot sin sommarö som nu låg där, vit och tyst, bäddad i snö, famnad av is, vintrigt skön och underligt främmande, med vita tak på sjöbodarna och med nakna bryggor …”
Det är äntligen jul på Saltkråkan! Grankvists handelsbod skyltar med jultomtar, folk trängs vid disken för att köpa hem lutfisk och julskinka, julkaffe och julgransljus. Teddy och Freddy har jullov och Tjorven övar på att vifta med öronen för att kunna visa jultomten.För Pelle och de andra i familjen Melkersson är det underbart att få fira jul i Snickargården, vada i nysnö, åka skidor, titta på fågelspår i snön och mysa framför kakelugnen. Men även stilla vinterdagar bjuder på äventyr och dramatik. Varför säger Pelle till Tjorven att jultomten inte finns på riktigt? Och hur ska Pelle skydda sin älskade kanin från räven som stryker omkring på ön.Jul i Snickargården är den fjärde bilderboken om livet på Saltkråkan. Till Astrid Lindgrens berättelse har Maria Nilsson Thore skapat härliga, roliga bilder med fin skärgårdskänsla.

Så här skrev BTJ:s recensent om den första bilderboken från Saltkråkan, Ett litet djur åt Pelle: "Astrid Lindgrens text är levande, respektfull och tryggt präglad av författarens unika förmåga till muntligt berättande i skrift, men Nilsson Thores bilder ger texten ännu större djup, komplexitet och dramatik. Maria Nilsson Thore torde vara den givna konstnären att föra Astrid Lindgrens texter vidare till nya generationer."

Astrid Lindgren, Maria Nilsson Thore

Saltkråkan: Jul i Snickargården