Medarbetare

Rabén & Sjögrens redaktion

Patrik Hadenius

Förlagschef

Tel: 08-769 89 03

patrik.hadenius@norstedts.se

Moa Brunnberg

Biträdande förlagschef

Tel: 08-769 88 98

moa.brunnberg@rabensjogren.se

Cecilia Knutsson

Litterär chef

Tel: 08-769 88 42

cecilia.knutsson@rabensjogren.se

Cecilia Bolmström

Förlagskoordinator

Tel: 08-769 87 69

cecilia.bolmstrom@rabensjogren.se

Sofia Hahr

Redaktionschef

Tel: 08-769 88 16

sofia.hahr@rabensjogren.se

Ylva Blomqvist

Förläggare

Tel: 08-769 88 41

ylva.blomqvist@rabensjogren.se

Josefin Svenske

Förläggare (föräldraledig)

Tel: 08-769 88 08

josefin.svenske@rabensjogren.se

Jenny Vargensten

Redaktör

Tel: 08-769 88 33

jenny.vargensten@rabensjogren.se

Cina Friedner

Redaktör/vik. förläggare B. Wahlströms

Tel: 08-769 88 04

cina.friedner@rabensjogren.se

Rebecka Wolff

Förläggare

Tel: 08-769 88 22

rebecka.wolff@rabensjogren.se

Ellen Karlsson

Redaktör

Tel: 08-769 88 13

ellen.karlsson@rabensjogren.se

Lisa Sorgenfrei

Förläggare 

Tel: 08-769 87 48

lisa.sorgenfrei@rabensjogren.se

Karin Johansson

Redaktör/Formgivare non books

Tel: 08-769 88 06

karin.johansson@rabensjogren.se

Katja Tydén

Redaktör

Tel: 08-769 88 14

katja.tyden@rabensjogren.se

Karin Berg

Redaktör

Tel: 08-769 87 34

karin.berg@rabensjogren.se

Anna Dahlgren

Lina Jauhiainen

Redaktionskoordinator

Tel: 08-769 88 11

lina.jauhiainen@wahlstroms.se

Ellen Gjöres

Projektledare Digital utgivning

Tel: 08-769 87 42

ellen.gjores@rabensjogren.se

Ulrica Lindblom

Chef Koncept/Affärsutveckling

Tel: 08-769 88 09

ulrica.lindblom@rabensjogren.se

Lillevi Cederin

Agent

Tel: 08-769 88 15

lillevi.cederin@rabensjogren.se

Produktionsavdelningen

Ylva Jonsson

Produktionschef

Tel: 08-769 88 46

ylva.jonsson@rabensjogren.se

Betti Gaare

Produktionsansvarig

Tel: 08-769 88 05

betti.gaare@rabensjogren.se

Jonathan Engvall

Produktionsansvarig

Tel: 08-769 87 13

jonathan.engvall@rabensjogren.se

Annette Aronsson

Produktionskoordinator

Tel: 08-769 87 66

annette.aronsson@norstedts.se

Kommunikationsavdelningen

Olle Lidbom

Kommunikationschef

Tel: 08-769 87 29

olle.lidbom@norstedts.se

Tina Salomonson

Digital kommunikatör

Tel: 08-769 89 39

tina.salomonson@norstedts.se

Sofia Bengtsson

Kommunikationsansvarig

Tel: 08-769 87 33

sofia.bengtsson@rabensjogren.se

Jenny Edh Jansen

Kommunikationsansvarig

Tel: 08-769 87 06

jenny.edh-jansen@rabensjogren.se

Maria L. Bovin

Kommunikationsansvarig B. Wahlströms

Tel: 08-769 88 02

maria.bovin@wahlstroms.se

Natascha Laszlo

Projektledare

Tel: 08-769 87 41

natascha.laszlo@rabensjogren.se 

Affärsstöd

Linda Säresand

Vice VD

Tel: 08-769 87 09

linda.saresand@norstedts.se

Lena Öhman

Ekonomichef

Tel: 08-769 87 12

lena.ohman@norstedts.se

Anna Kotander

HR-chef

Tel: 08-769 87 28

anna.kotander@norstedts.se

Catrine Carlsson

Redovisningsansvarig

Tel: 08-769 87 26

catrine.carlsson@norstedts.se

Susanna Wettin-Sjöholm

Business controller

Tel: 08-769 87 10

susanna.wettinsjoholm@norstedts.se

Ali Fürst

Business controller

Tel: 08-769 87 05

ali.furst@norstedts.se

Mikael Johansson

Redovisningsekonom

Tel: 08-769 87 07

mikael.johansson@norstedts.se

Helene Kraemer

Royaltyansvarig

Tel: 08-769 88 24

helene.kraemer@norstedts.se

Eva Josefsson

Royaltyhandläggare

Tel: 08-769 87 31

eva.josefsson@norstedts.se

Karin Bäcklin

Royaltyhandläggare

Tel: 08-769 87 32

karin.backlin@norstedts.se

Sofia Björklund

Royaltyhandläggare

Tel: 08-769 89 18

sofia.bjorklund@norstedts.se

Försäljningsavdelningen

Anders Toll

Försäljningschef

Tel: 08-769 87 24

anders.toll@norstedts.se

Jenni Blom Castenfors

Operativ försäljningschef

Tel: 08-769 87 19

jenni.blom@rabensjogren.se

Eva Ehrnström

Key account manager

Tel: 08-769 87 43

eva.ehrnstrom@norstedts.se

Malin Lindhagen

Key account manager

Tel: 08-769 87 21

malin.lindhagen@norstedts.se

Hannah Nilsson

Key account manager

Tel: 08-769 87 37

hannah.nilsson@norstedts.se

Kristina Ramsell

Key account manager

Tel: 08-769 87 47

kristina.ramsell@norstedts.se

Annika Berg

Key account manager

Tel: 08-769 87 25

annika.berg@norstedts.se

Maja Hermansson

Key account manager

Tel: 08-769 87 16

maja.hermansson@norstedts.se

Johanna Hübinette

Försäljningskoordinator

Tel: 08-769 87 53

johanna.hubinette@norstedts.se

Kerstin Höglund

Distributionsspecialist

Tel: 08-769 87 51

kerstin.hoglund@norstedts.se

Barnens Bokklubb

Maria Ström-Lacotte

Redaktionschef

Tel: 08-769 87 23

maria.stromlacotte@norstedts.se

Kerstin Lövholm

Inköpsansvarig

Tel: 08-769 87 27

kerstin.lovholm@norstedts.se

Företagsledning

Eva Gedin

Linda Säresand

Vice VD

Tel: 08-769 87 09

linda.saresand@norstedts.se

Patrik Hadenius

Förlagschef Norstedts, tf Förlagschef Rabén & Sjögren

Tel: 08-769 89 03

patrik.hadenius@norstedts.se

Anders Toll

Försäljningschef

Tel: 08-769 87 24

anders.toll@norstedts.se

Olle Lidbom

Kommunikationschef

Tel: 08-769 87 29

olle.lidbom@norstedts.se

Lena Öhman

Ekonomichef

Tel: 08-769 87 12

lena.ohman@norstedts.se

Ylva Jonsson

Produktionschef

Tel: 08-769 88 46

ylva.jonsson@rabensjogren.se

Styrelsen

Linda Säresand

Styrelseordförande

Tel: 08-769 87 09

linda.saresand@norstedts.se

Rustan Panday

Styrelseordförande Storytel/Ägarrepresentant

Åse Ericsson

Sverigechef Storytel/Ägarrepresentant

Fanny Birath

Arbetstagarrepresentant

Tel: 08-769 88 83

fanny.birath@norstedts.se

Rebecka Wolff

Arbetstagarrepresentant

Tel: 08-769 88 22

rebecka.wolff@rabensjogren.se

Hannah Nilsson

Arbetstagarrepresentant

Tel: 08-769 87 37

hannah.nilsson@norstedts.se

Annika Berg

Arbetstagarrepresentant

Tel: 08-769 87 25

annika.berg@norstedts.se

Kontorsservice

Christina Ackerdal

Kontorsansvarig

Tel: 08-769 87 02

officeservice@norstedts.se

Anna Ivarsson

Kontorsservicemedarbetare

Tel: 08-769 87 01

officeservice@norstedts.se

Amela Linde

Kontorsservicemedarbetare

Tel: 08-769 87 01

officeservice@norstedts.se