Margareta Strömstedt

Media

Pressbilder
Margareta Strömstedt, 1931–2023, arbetade som lärare, journalist, tv-producent och författare. Hon skrev ett flertal böcker, bland dem barnböckerna om Majken och biografin "Astrid Lindgren – en levnadsteckning". Margareta Strömstedt och Astrid Lindgren var nära vänner i över trettio år. De växte båda upp i Småland.

Relaterat

Astrid Lindgren - En levnadsteckning

Vivi Edström, Margareta Strömstedt

Astrid Lindgren - En levnadsteckning

Astrids klokbok

Om boken

I mer än 30 år träffades vännerna Astrid Lindgren och Margareta Strömstedt ständigt och samtalat om allt mellan liv och död. Ingen skribent känner Astrid Lindgren så väl personligen, och ingen har hennes förtroende i så hög grad.
Astrids klokbok är en levnadsteckning i miniatyr - med korta karaktäristiska avsnitt ur ett långt livs författarskap och journalistik. Trots sitt lilla format lyckas Astrids klobok ge en nära bild av en unik och älskad författare och en populär opinionsbildare, "en genomklok och lagom uppkäftig bondjänta i sina bästa år."

Astrid Lindgren, Margareta Strömstedt

Astrids klokbok