Moa de Bruin

Foto av:

Henrietta Bruto

Moa de Bruin är född 1983 och bor i Skövde med man och två barn. Hon jobbar med marknadsföring och kommunikation och har i över 10 år drivit bloggen spiderchick.nu. Vera Svansons dagbok för tacoälskare och halloweenfantaster var hennes debut. 

Relaterat

Vera Svansons dagbok för trädgårdstomtar och superkära

Om boken

Vera Linnea Svansons nya dagbok har fått namnet Degbok och är helt blank och tom, men sidorna fylls snabbt. För det första blir Vera snuvad på rollen som regissör i skolpjäsen. Det som varit hennes drömgrej! Moster Bibban gör en helomvändning och går från wannabe-polis till kriminell. Dessutom beter sig Hugo märkligt. Han gör succé på Tiktok och får massa kommentarer om hur fina guldbruna ögon han har. URSÄKTA? Det var ju faktiskt Vera som kom på att hans ögon är leende och guldbruna?! Men värst av allt: bästisen Lise ska flytta!!
Inget är som det ska och Vera kommer blir hur ensam som helst. Eller?Vera Svansons dagbok för trädgårdstomtar och superkära är den fjärde, fristående delen om Vera och hennes härligt knasiga familj. Det är rappt, roligt och bakom humorn finns ett stråk av allvar och hög igenkänning.

Moa de Bruin

Vera Svansons dagbok för trädgårdstomtar och superkära

Vera Svansons dagbok för tacoälskare och halloweenfantaster

Om boken

Möt Vera Linnea Svanson: teaterapa, chokladmilkshake-älskare och dagboksskrivare.
Vera går i femman och ÄNTLIGEN ska hon få vara med och spela Det lilla monsterbarnet, den klassiska pjäs som skolans teatergrupp framför på halloween. Tänk om hon till och med skulle få en huvudroll, det vore drömmen!!!

Samtidigt når galenskapen nya nivåer hemma hos familjen Svanson. Pappa försöker bli av med sitt tacoberoende, storebror Svante försöker bli känd på youtube och lillasyster Olivia försöker vara jobbigast i världen. Moster Bibban vill inget hellre än att komma in på polishögskolan och tränar genom att lösa alla mysterier som finns (och ett och annat som inte finns). Och mamma, hon bestämmer sig hux flux för att tävla i halloweenmys med den nya grannen Jennifer Tror Hon Är Coolson. Allt som kan gå fel gör såklart det, och allra helst när Hugo, den snygga killen i sexan, är i närheten.
Men hur är det egentligen med Hugo? Gillar han Vera? Det verkar faktiskt så. Jobbigt bara att Veras bästa kompis Lise plötsligt berättar att hon är JÄTTEKÄR i Hugo. Hur gör man då?

Moa de Bruin skriver rappt och kul om en helknäpp familj, som, trots alla tokigheter, kanske inte är så olik din egen. Och bland all humor och alla galna vändningar finns ett stråk av allvar. Hur gör man för att inte svika sin bästis? Och om man redan har råkat göra det, fast det absolut inte var meningen, hur ska man bära sig åt för att bli vänner igen?

Moa de Bruin, Annika Bäckström

Vera Svansons dagbok för tacoälskare och halloweenfantaster

Relaterade artiklar

Challenges, kärleksbryderier och en helig get

Moa de Bruins debutbok om Vera Svanson blev en stor succé bland både läsare och kritiker. Nu är hon tillbaka i en fartfylld berättelse med mycket humor och dråpligheter. Vera Svansons dagbok för vloggstjärnor och lifehackberoende går rakt in i mellanålderns universum med challenges, skolpjäser, knäppa syskon och första kärleken.