bok

Rundis och Randis pysslar och pusslar

Pekbok med pussel

Emma Dodd

Författare

Emma Dodd

Illustratör

Beskrivning

2009-03-10
0-3

Författare

Emma Dodd

Illustratör

Emma Dodd

Rundis och Randis är två kompisar som alltid har nåt på gång. Rundis tycker om att baka kakor. Och Randis hjälper gärna till ... Men mest av allt gillar de att läsa böcker!

Pekbok med överraskningar - och pussel.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originaltitel

Dot and Dash Make and Do

Originalspråk

Engelska

Översättare

Susanna Hellsing

Publiceringsdatum

2009-03-10

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129670431

Antal Sidor

10

Ryggbredd (mm)

20

Höjd (mm)

170

Vikt (kg)

0.341

Bredd (mm)

170

 

Rundis och Randis leker hela dagen

Om boken

Rundis och Randis är två kompisar som alltid har något på gång. De leker hela dagen, åker rutschbana och gungar. Men mest av allt gillar de att träffa sina vänner, Elefant-Elvis, Långis och Pyttan!

Emma Dodd har tecknat de knubbiga och färgglada karaktärerna.

Titlar i serien:

Rundis och Randis pysslar och pusslar -
Pekbok med pussel

Rundis och Randis vill leka -
Pekbok med luckor

Rundis och Randis vill inte ...
En titta-känna-pekbok

Rundis och Randis äter middag -
Pekbok med ljudknapp


Emma Dodd

Rundis och Randis leker hela dagen

 

Relaterat

Katterna som försvann

Om boken

Var katten är katterna?
En dag när farbrorn gick ut med soporna glömde han att stänga ytterdörren. När han kom tillbaka hade hans fem katter smitit ut! Den svarta, den vita, den gråa, den röda och den mittemellan. Allihop hade sprungit bort. Farbrorn ringde genast till polisen. Att hitta sånt som försvunnit är det poliser gör mest och bäst! Nästan, i alla fall ...En titta-hitta-bok full av roliga och kluriga detaljer. Leta i bilderna och se om du kan hjälpa de förvirrade poliserna att hitta de försvunna katterna!Björn Bergenholtz är en av våra största barnboksskapare. Han har gjort sig känd för sina makalösa bilder och berättelser som alltid innehåller en stor portion humor och finurlighet.

Björn Bergenholtz, Björn Bergenholtz

Katterna som försvann