Beskrivning
En dag sitter det en affisch i skolkorridoren med texten "DISKO för alla tvåor!" Kompisarna Nomi, Inez, Hedda och Moa kan knappt vänta tills det är dags. Tänk att de ska få gå på disko! Men vad ska man egentligen ha på sig? Och Moa som är sjuk – tänk om hon inte hinner bli frisk i tid?
Tjejer bygger på SVT:s omåttligt populära program med samma namn, skildras vardagen i lågstadiet med stor igenkänning, varm humor och snabba repliker.
Recensioner
BTJ
”Välskrivet, verklighetsnära och smått tokigt”
"Boken är ett utmärkt tillägg till SVT:s satsning. Det är välskrivet, verklighetsnära och smått tokigt. Kapitlen är korta, handlingen är enkel att följa och innehåller mycket dialog med ett vardagligt språk. Att karaktärerna känns så äkta är den största charmen. De som gillar tv-serien kommer säkert att uppskatta Diskot också, då den bjuder på samma värme och igenkänning. Helhetsbetyg: 4." Erika Granström
Nyheter
Debutantporträtt: Frida Leksell och Maria Bermann
Frida Leksell och Maria Bermann är båda verksamma på SVT. Under många år jobbade de tillsammans med programmet Tjejer. Nu debuterar de som barnboksförfattare med bokserien Tjejer som bygger på SVT:s format.
Nya böcker i maj 2026
Maj bjuder på stora känslor, vild fantasi och varm humor. Följ med Minidraken när alla djuren ska sova, kliv in i ett övergivet hus där barnen skapar plats för fantasi och lek, och läs om ett riktigt kissnödigt förskolegäng med fullt kaos i toakön. Möt tjejerna från den älskade SVT-serien Tjejer och häng med i deras vardag där kompisarna betyder allt. Och läs en somrig berättelse om vänskap som förändras – och om att slut faktiskt kan vara början på nåt nytt. Välkommen till en ny fullmatad bokmånad!