bok

Alla har rätt

FN:s Allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna i bild

Antologi

Författare

Beskrivning

2008-10-31
Svenska
6-9

Författare

Antologi

Den 10 december 2008 var det 60 år sedan FN:s generalförsamling antog den allmänna förklaringen om de mänskliga rättigheterna. I samband med detta jubileum gav vi ut en bok för barn, där de 30 artiklarna återges i något förenklad form. Varje artikel är illustrerad av en internationellt välkänd illustratör, som t ex Axel Scheffler, Ole Könnecke och Quentin Blake.

Boken utges i samarbete med Amnesty International och alla royaltyintäkter går oavkortat till deras arbete för de mänskliga rättigheterna.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originaltitel

We Are All Born Free

Originalspråk

Engelska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2008-10-31

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789173770354

Antal Sidor

64

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

283

Vikt (kg)

0.558

Bredd (mm)

247

 

Roliga historier och gåtor

Om boken

Aldrig mer långtråkigt! Här kommer nämligen den allra roligaste samlingen skämt, vitsar och gåtor för hela familjen. Vet du till exempel varför man aldrig ska gå in i djungeln klockan tre? Och har du hört vad som hände när Bellman satt på en brygga och åt en macka? En salig blandning av roliga historier om knasiga djur, skämt om mat, ordvitsar och förstås alla de klassiska Bellmanhistorierna som aldrig går ur tiden. Genomillustrerad med underbart fnissiga bilder av illustratören och serietecknaren Ellen Greider. Skrattfest för alla åldrar!

Antologi , Ellen Greider

Roliga historier och gåtor

Relaterat