Ellen Karlsson

Foto av:

Magnus Liam Karlsson

Ellen Karlsson, född 1986, är en älskad barnboksförfattare. Hon debuterade 2013 med Snöret, fågeln och jag, som hon tillsammans med illustratören Eva Lindström vann Augustpriset för i klassen barn- och ungdomsböcker.

Relaterat

Jul på förskolan

Om boken

Idag är det lucia, och det är den allra juligaste dagen på förskolan. Kompisarna har gjort pynt och bakat och övat på sångerna i jättemånga dagar. Och snart ska allas familjer komma och lyssna och fika! Mille tycker att det ska bli spännande, han älskar att sjunga! Men Maj vill plötsligt inte. Eller jo, kanske, om farmor är med. Men vågar farmor?
En bok om det pirriga och härliga med julen och om att våga, med stark igenkänning för både de små och deras vuxna.Kompisarna på förskolan är roliga böcker för 1-3-åringarna om deras vardag och de viktiga kompisrelationerna.Lär känna Addi, Maj, Zarah, Mille och Alma - alla är olika, och alla är kompisar! En bokserie helt på barnens nivå med text av den Augustprisvinnande författaren Ellen Karlsson och underbara bilder av Laura Di Francesco.Läs också: Mille går till förskolan, Maj och Zarah bråkar!, Addi går på utflykt, Alma slutar med napp, Zarah får plåster

Ellen Karlsson, Laura Di Francesco

Jul på förskolan

Relaterade artiklar

Följ med kompisarna på förskolan på utflykt!

Addi går på utflykt är den tredje delen om kompisarna på förskolan, en serie för de minsta läsarna om deras vardag och de viktiga kompisrelationerna. I böckerna får vi lära känna Addi, Maj, Zarah, Mille och Alma – alla är olika och alla är kompisar! Den här gången handlar det om att vara minst i gruppen och om att våga prova nya saker. Perfekt för att prata om känslor och nya situationer på förskolan eller hemma.