bok

Farmors pangkakor

En god historia!

Ingmarie Ahvander

Författare

Mati Lepp

Illustratör

Beskrivning

2001-08-24
Svenska

Författare

Ingmarie Ahvander

Illustratör

Mati Lepp

Detaljer

Bokinformation

Originaltitel

Farmors pangkakor.

Originalspråk

Svenska

Översättare

Elisabeth Kallick Dyssegaard

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2001-08-24

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129654158

Antal Sidor

32

Vikt (kg)

0.259

 

Farmors pangkakor

Ingmarie Ahvander, Mati Lepp

Farmors pangkakor

 

Paddor och papiljotter - Hur ser orden ut?

Om boken

Det finns så väldigt många roliga saker att fundera kring när det gäller ord och språk. Varför heter saker och ting som de gör egentligen? Hur sa man förr, hur säger man nu och vad kommer man att säga i framtiden? I många ord och uttryck finns det roliga bilder. Som till exempel tonfisk, ha en räv bakom örat eller skriva som en kratta.

En bilderbok för alla som tycker om att leka med ord och fundera över liknelser och uttryck. När man väl har börjat, så kan man bara inte sluta!

Mati Lepp illustrerar finurligt orden Anna Ribbing berättar om.

Anna Ribbing, Mati Lepp

Paddor och papiljotter - Hur ser orden ut?

Familjen Nalle plockar blåbär

Om boken

Familjen Nalle, småbarnens mysfavoriter, är tillbaka i en ny finurlig nallebok att läsa god natt med! Vad är blåbär? Arne Norlin, Mati Lepp och familjen Nalle synar blåbäret i sömmarna och bjuder in läsaren att göra detsamma. En helt bedårande bok! Pappa Nalle har hört att riktiga björnar äter blåbär. Båbä ä de? undrar Lillnallen. Mamma Nalle och Björnbusan vet inte heller hur blåbären ser ut eller hur de smakar. Bara att de lär vara blå och väldigt goda och saftiga. Men till slut hittar de ett riktigt fint blåbärsställe. Nu blir det blåbärskalas med blåbär, mjölk och socker. Familjen Nalle-böckernas underbart komiska poäng bygger på det uppskattade temat att de små läsarna vet bättre än figurerna i boken. Arne Norlins lakoniska blåbärs-text har fått Mati Lepp att blomma ut i ljuvliga bilder som ger associationer till Elsa Beskow och andra naturlyriker. Det här är en perfekt sova-gott-bok för de yngsta. Läs också den fina första boken "Familjen Nalle går i ide". Pressröster om Familjen Nalle går i idé: "Rätt uttryckt kan det enkla bli riktigt stort" Ulf Malmqvist, btj "Vid sängkanten passar ofta det lagom välbekanta och berättelsen har en underfundig ton, som lämpar sig vid godnattstunden." Kristin Hallberg, SvD Arne Norlin, född 1947, är författare och reporter på Aftonbladet. Mati Lepp, född 1947, är numera tecknare på heltid. Han har tidigare varit layoutare på Tidningen Vi.

Arne Norlin, Mati Lepp

Familjen Nalle plockar blåbär

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Lilla känsloboken

Om boken

Äntligen en känslobok för förskoleåldern!
Ilska som bränner, glädje som bubblar och oro som skaver: När man är liten är känslorna starka och många, och det är inte alltid så lätt att förstå vad det är man känner. I Lilla känsloboken får barn på ett lekfullt och tryggt sätt lära sig mer om känslor och hur man kan hantera dem. Varför blir man arg? Hur känns det när man är glad? Vad kan man göra om man känner sig orolig eller ledsen?I både faktaavsnitt och roliga berättelser får vi lära oss känna igen tio olika känslor, från glädje och nyfikenhet till rädsla och skam. Med färgstarka illustrationer, enkla texter och frågor som öppnar upp för samtal blir boken ett naturligt sätt att prata om känslor hemma, på förskolan eller i barngruppen.En avdramatiserande och inkännande bok som kan hjälpa till att förstå och sätta ord på det som känns inuti och att spegla sig i andras känslor - och upptäcka att alla känslor är okej.   Barnpsykologen Reyhaneh Ahangaran syns ibland i TV4 Nyhetsmorgon och SVT där hon svarar på föräldrars frågor kring barn och deras känsloliv. Hon står bakom flera storsäljande böcker på samma tema för lite äldre barn: Känsloboken, Allt som händer inuti, Boken om oro med flera. Maria Källström är en väletablerad illustratör och har gjort bilder till en rad faktaböcker och bilderböcker som till exempel Enkla och roliga fakta om kroppen.

Reyhaneh Ahangaran, Maria Källström

Lilla känsloboken