bok

Första Sagoskatten JUL med musik-CD

Beskrivning

2014-10-10
Svenska
3-6
I den här fina antologin finns härlig högläsning till jul för alla barnfamiljer. Catarina Kruusval, som illustrerat antologin Första sagoskatten, har nu illustrerat merparten av bidragen i den här julsagoskatten. Välkända julsånger som Räven raskar över isen, Tre pepparkaksgubbar, Midnatt råder och Nu är det jul igen känns nya genom Catarinas underfundiga illustrationer. Hon har också bildsatt den festliga Sagan om mössens julafton av Alf Pröysen. I berättelserna Tomtegröt och tulpaner och Egon och tomtenissen fångar hon julstämningen perfekt!

Andra figurer som vi får möta i julsagoskatten är Mamma Mu och Kråkan, Babar, Pippi Långstrump, Lilla Anna och Långa Farbrorn, Lotta på Bråkmakargatan och Nicke Nyfiken. Boken innehåller också roligt julpyssel, där vi bland annat får lära oss göra marsipangodis, fönsterstjärnor och en snöglob.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2014-10-10

Läsordning

0

Produktion

Papper

Matt/Silk bestruket

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129688948

Antal Sidor

126

Ryggbredd (mm)

14.48

Höjd (mm)

252

Vikt (kg)

0.68

Bredd (mm)

205

Format

Inbunden

Relaterat

Idde och maskeradkalaset

Om boken

Idde fyller år och ska ha ett stort maskeradkalas hemma. Det är ballonger, discoljus och mamma har förberett lekar. Åh så roligt det ska bli med kalas. Riiing riiing! Det ringer på dörren och där står Iddes kompis Miriam utklädd till katt. Precis som Idde, men Miriam har den fina kattdräkten från affären, dräkten som Idde önskade sig men inte fick. Idde kan inte leka, inte dansa, inte käka popcorn. Hon kan bara titta på Miriams maskeraddräkt, den är otrolig. Hon blir så avundsjuk att hon inte vet vad hon gör.
Tredje boken om älskade kattokiga Idde, en fristående fortsättning på böckerna Idde och Hajen (2019) och Idde och den bortsprungna katten (2021).Bakom böckerna står prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren och böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna med Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde och maskeradkalaset

Så sover staden

Om boken

Två syskon har satt frön i sina fönster
nu gror små plantor där, dom växer i en radI parken där står träden i ett mönsterför så ska det se ut i parken i en stadEn stad gör sig redo för att sova. Kanske är det en stad ganska lik din? Ser du pojken som övar på fiolen, och pappan som somnat mitt i sagan? Eller alla de som står och fryser i en liftkö? Kanske ser du den som ivrigt väntar på att pannkakorna ska bli färdiga, och fartyget som kastar loss och seglar bort i mörkret. Och högt ovanför allt och alla – tyst och stor och rund – ser du månen?En vidunderlig skildring av stadens människor och miljöer, växelvis nära och på avstånd. På stämningsfull vers av Augustvinnaren Oskar Kroon, och bildsatt av Josefin Sundqvist, vars illustrationer förenar stillhet och rörelse, vakenhet och vila. En bilderbokspärla för en lugn stund vid läggdags.

Oskar Kroon, Josefin Sundqvist

Så sover staden

Djuren i staden

Om boken

Välkommen till betongdjungeln!
Det finns många fördelar med att bo i stan och det har även en del vilda djur upptäckt! I den här boken får man bland annat träffa skvallriga småsparvar, höghus-byggande skator, nattpatrullerande rävar, tunnelbane-åkande duvor och stadens listigaste invånare – råttan.Med fakta och humor i perfekt symbios berättar och levandegör Sarah Sheppard djuren och naturen för stora och små.
Några pressröster om böckerna Djuren i skogen och Djuren i vattnet:

"Massor av lärorika fakta, smittande humor." Ingalill Mosander, Aftonbladet

"Sarah Sheppard har verkligen öga för det där, det som är roligt och som samtidigt förmedlar någonting om djurens liv." Yukiko Duke, SVT Gomorron Sverige

"Humor och kunskap i en ljuv förening." Jenny Berntson Djurvall, Naturmorgon, SR P1”… boken andas både lust att lära och lära ut.” BTJ”Imponerande hur Sarah Sheppard lyckas förmedla massor av fakta med humor och ett djup.”Naturmorgon, SR P1

Sarah Sheppard, Sarah Sheppard

Djuren i staden