Beskrivning
I över fyrtio år har Alfons Åberg fått barn och vuxna att skratta, gråta och fundera. Här kommer fyra älskade berättelser samlade i en och samma bok. Det handlar om vänskap om synliga och osynliga vänner, att vara osams med någon man tycker mycket om och hur en hemlig kompis kan ge trygghet i mörkret när man ska sova. Moderna barnboksklassiker som gång på gång bevisar att verkligheten är magi nog!
Boken innehåller: Alfons och hemlige Mållgan, Vem räddar Alfons Åberg?, Milla och Mållgan mitt i natten och Där går TJUV-Alfons! Fyra geniala bilderböcker som tål att läsas om och om igen.
Relaterat
Nyheter
Ny Alfons-bok hyllar nyfikenheten och fantasin
Berättelserna om Alfons Åberg har i över 50 år bjudit flera generationer på stora läsupplevelser. När Gunilla Bergström gick bort 2021 lämnade hon efter sig en skatt av nästan färdiga berättelser och skisser, och en önskan om att de skulle nå ut till läsarna. Förra året färdigställdes därför Julkalas, Alfons Åberg. Nu kommer den 28:e berättelsen om Alfons Åberg: Alfons leker Einstein.
Sveriges mest älskade barnboksfigur lever vidare – postumt verk färdigställt
När Gunilla Bergström gick bort 2021 lämnade hon efter sig en skatt av nästan färdiga berättelser och skisser. Hennes önskan var tydlig: de skulle nå ut till läsarna. Nu har det första verket färdigställts med titeln Julkalas, Alfons Åberg.
Vi firar Alfons med vacker jubileumsutgåva
I år är det 50 år sedan den första boken Alfons Åberg gavs ut. Det firar vi med en maffig jubileumsutgåva med Gunillas Bergströms bästa Alfonsberättelser – utvalda av författaren själv.