bok

Vilda baciller - En gång till vild bacill

Beskrivning

2004-05-21
Svenska
3-6
Vilda baciller är ett rockigt och poppigt liveband som var de än kommer ställer till med partyyra. Nu releasas albumet "En gång till vild bacill!" med totalt 13 smittsamma låtar om racerbilar, prinsessor, hundar och katter med mera. Vilda baciller ger sig även i år ut på en smittsam turné i hela Sverige. Som gästartist kommer Henrik Ståhl, känd från tv, att följa med. Henrik sjunger en egen låt, "Kung i min egen värld", på skivan. Det kommer att vara svårt att sitta still när man smittats av en vild bacill!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2004-05-21

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789172252172

Format

Relaterat

Den bästa julen någonsin

Om boken

Snart är det julafton och Tene är så pirrig! För den här julen ska hela stora familjen från Gambia komma och hälsa på och hon har planerat allt! Hon och kusinerna ska bygga snögubbar, spela Uno och baka pepparkakor såklart, precis som de alltid brukar göra hemma. Men när kusinerna äntligen är där vill de hellre spela vändtia och bygga snöflodhästar och ingenting blir som Tene planerat. Hur ska de göra nu? Kan det ändå bli den bästa julen någonsin?
Värmande julfeelgood för 3–6-åringarna om när hela släkten hälsar på och det inte blir som man tänkt sig, men ändå bra på ett oväntat sätt. Emily Joof har tidigare bland annat skrivit böckerna om Superhjälteprinsessan och Min fantastiska kropp. I samarbete med illustratören Signe Gabriel blir det en berättelse med magisk julkänsla i både text och bild.

Emily Joof, Signe Gabriel

Den bästa julen någonsin