bok

Supersnällasilversara och Stålhenrik

Sara K Edwardsson

Författare

Beskrivning

2005-11-04
Svenska
3-6

Författare

Sara K Edwardsson

20 sånger från barnprogrammet med samma namn. Sångerna behandlar allt från att ha tandläkarskräck till att vara superhjälte. Sara Edwardsson och Henrik Ståhl är kända för alla barn som tittar på Bolibompa.

Supersnällasilversara och Stålhenrik skickar härmed hjältarnas tecken för vänskap, mod och respekt till alla jordens barn! Dansa och sjung med varandra! Var supersnälla mot varandra!

Grammisnominerad 2005

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2005-11-04

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789172252554

Format

 

Supersnällasilversara och Stålhenrik

Om boken

20 sånger från barnprogrammet med samma namn. Sångerna behandlar allt från att ha tandläkarskräck till att vara superhjälte. Sara Edwardsson och Henrik Ståhl är kända för alla barn som tittar på Bolibompa. Supersnällasilversara och Stålhenrik skickar härmed hjältarnas tecken för vänskap, mod och respekt till alla jordens barn! Dansa och sjung med varandra! Var supersnälla mot varandra! Grammisnominerad 2005

Sara K Edwardsson

Supersnällasilversara och Stålhenrik

Relaterat

Hotet från rymden

Om boken

Vem är vän och vem är fiende ...?
En enorm rymdstation svävar över staden där Andromeda och resten av UFO-klubben bor. Statsministern säger att rymdvarelserna vill jordens befolkning väl, och människorna börjar förbereda en stor fest för att välkomna dem. Men Andromeda och gänget vet att hon har fel. Varelserna på stationen är canisier – onda utomjordingar som tänker stjäla jordens uran och ta över planeten. Som om det inte vore nog vill de förgöra katterna från planeten Felisius, som gömmer sig här på jorden. Tillsammans med överste Hannibal bestämmer sig UFO-klubben för att stoppa dem. Men vem kan de lita på? Canisierna finns överallt – ibland där man minst anar det. Och mitt i allt blir Andromeda jagad av Rymdstyrelsens agenter. Snart vet hon inte längre vem som är vän … och vem som är fiende.Måns Nilsson (komiker och författare, känd från humorduon Anders & Måns och deckarna Morden på Österlen) och Kim W. Andersson (författare och serietecknare) har skapat ett spännande, färgsprakande äventyr med lagom mycket text och fantastiska illustrationer. Det är full fart från första sidan och man vill hela tiden läsa vidare för att se hur det ska gå för Andromeda och resten av UFO-klubben. Hotet från rymden är tredje och avslutande delen i trilogin UFO-klubben. Läs också Katternas hemlighet och Gänget slår tillbaka. Spänn fast säkerhetsbältena för snart är det dags att landa!

Måns Nilsson, Kim W Andersson

Hotet från rymden