bok

Anders & Putte - Mycket känsliga bitar

Lars In de Betou

Författare

Anders Lundin

Författare

Beskrivning

2005-11-24
Svenska
3-6

Författare

Lars In de Betou, Anders Lundin

Busglada Anders Lundin och Lars In de Betou är kända för alla barn som Anders och Putte. Deras fjärde skiva, "Mycket känsliga bitar", fick en Grammis 2004. Nu finns en dvd med musikvideor som under året har visats på SVT. Skivan innehåller 14 känsliga bitar om hur det är att vara nödig, rädd, sur och mycket mer.

Barnmusik.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2005-11-24

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789172252684

Format

,

 

Anders & Putte - Mycket känsliga bitar

Om boken

"Mycket känsliga bitar" är Anders Lundins och Lars In de Betous fjärde barnskiva. Anders och Lars är kända från SVT, där deras musikvideor har visats i SVT:s barnblock Bolibompa under sommaren. Skivan innehåller 14 känsliga bitar om hur det känns att vara nödig, rädd, sur vilket också är några av titlarna på sångerna. Lars och Anders har själva skrivit all musik och text.

Barnmusik.

Lars In de Betou, Anders Lundin

Anders & Putte - Mycket känsliga bitar

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson