bok

Året runt på bygget

Nicholas Harris

Författare

Beskrivning

2004-09-21
Svenska
3-6

Författare

Nicholas Harris

Följ med på bygget! Först ska det rivas. Lastbilar och dumpers. Sedan måste grunden gjutas. Bulldozers. Cementblandare och stora lastbilar och lyftkranar. Huset växer fram. Det ska bli en skola. Det kryllar och myllrar på varje uppslag. Bläddra och se vad som händer på byggarbetsplatsen månad för månad! Här finns mycket att leta efter och upptäcka för den som gillar stora maskiner!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originaltitel

A building site through the year

Originalspråk

Svenska

Översättare

Malin Bergman

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2004-09-21

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789179406851

Antal Sidor

24

Ryggbredd (mm)

7

Höjd (mm)

265

Vikt (kg)

0.482

Bredd (mm)

265

 

Lysande havsboken

Om boken

Boken som lyser i mörker!

En lysande bok! Fascinerande faktabok om en spännande värld under vatten - en värld där djuphavsdjur kan skapa eget ljus!

Visste du att det finns många SJÄLVLYSANDE havsdjur, från små mikroskopiska varelser till stora fiskar? De lyser i det kalla, mörka vattnet under vågorna. Upptäck allt om dem och andra fantastiska fakta i denna mycket speciella bok med sidor som du faktiskt kan läsa i mörkret!

Nicholas Harris

Lysande havsboken

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson