bok

Lille Virgil ; Gusten Grodslukare ; Hodjas flygande matta ; Robban och alla de a

Ole Lund Kirkegaard

Författare

Ole Lund Kirkegaard

Illustratör

Beskrivning

2001-04-06
Svenska

Författare

Ole Lund Kirkegaard

Ole Lund Kirkegaard levde mellan 1940-1979 och han hör till Danmarks mest populära författare. Han älskas för sin otuktade berättarstil, för sina fräcka, fantastiska, vansinniga historier om pojkar ? och några få flickor, om argsinta gubbar, tokiga tanter, om cirkusartister, kanonkungar och märkliga lärare. Kirkegaard skildrar den svages kamp i den starkes värld, där den svage klarar sig tack vare sin påhittighet. Samlingsvolym för alla från 8 år. Översättare: Britt G. Hallqvist (Lille Virgil, Gusten Grodslukare) Britt G. Hallqvist & Ingelöf Winter (Hodjas flygande matta) Karin Naumann (Robban och alla de andra polarna)

Detaljer

Bokinformation

Originaltitel

Lille Virgil ; Orla frøsnapper ; Hodja fra Pjort ; Frode og alle de andre rødder

Originalspråk

Svenska

Översättare

Britt G Hallqvist

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2001-04-06

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789188877376

Antal Sidor

286

Vikt (kg)

1.136

Format

Inbunden

 

Tarzan, Leo och några till

Om boken

Fem tokiga berättelser i Ole Lund Kirkegaards alldeles speciella stil! Tarzan, Leo och några till är en av Ole Lund Kirkegaards sista böcker. I de fem berättelserna möter vi bland andra en enorm, smågalen farmor Leo som läser en bok om Tarzan och som träffar en flicka som tycker att de ska gifta sig och Frode som är för liten för att gå i skolan, men gör det ändå. Det är som vanligt fräckt och påhittigt, vansinnigt och helcrazy ? gammalgod Kirkegaardstil alltså! Det som gör den här boken lite ovanlig är att det förekommer fler tjejer än vanligt. Ole Lund Kirkegaard (1940 ? 1979) var lärare och ilandgången sjöman. Han skrev böcker med drastisk humor och illustrerade dem själv. Han skildrar nästan alltid den svages kamp i den starkares värld, där den svage klarar sig tack vare sin påhittighet. Aktuella böcker av Ole Lund Kirkegaard: Presentbok innehållande Lille Virgil, Gusten Grodslukare, Hodjas flygande matta och Robban och alla de andra polarna Per och Lill-Mats Hodjas flygande matta Gummi-Tarzan Lille Virgil Otto är en noshörning Albert i Kalleby Robban och alla de andra polarna Översättare: Karin Naumann Läsarålder: från 6 år

Ole Lund Kirkegaard

Tarzan, Leo och några till

 

Relaterat

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare