Debutantporträtt: Magnus Johansson

Foto av :

Robin Rådenman

Publicerad:

2025-09-23

Magnus Johansson är tv-producent på SVT sedan mer än 20 år och har arbetat med flera olika program för barn och unga, varav några av de mest kända är Sommarlov, Sommarskuggan, Fixarjulen och Lilla Polisskolan. Magnus har också regisserat och skrivit manus till de två senaste säsongerna av Sommarskuggan, som han också var medskapare till 2016. Boken Sommarskuggan och det mystiska sällskapet, baserad på tv-serien med samma namn, är hans debut som författare.

Han hette Lennart, men alla i vårt radhusområde kallade honom Skomakaren. Det var en tystlåten man som lagade och fixade skor åt sina grannar. Jag tror att han hade det mest som hobby. Han hade sitt lilla skomakeri i sin källare. En gång fick jag hänga med ner i källaren när mamma skulle hämta ett par skor. Jag kanske var sex. Jag minns fortfarande doften, skorna och den speciella symaskinen. Jag tyckte det var en mystisk och magisk plats. På något vis fastnade Skomakaren hos mig. Jag fantiserade om att han bar på hemligheter och oanade krafter. En sorts dold superhjälte, mitt i ett radhusområde i Värnamo. En Jan Lööfsk sjörövarmorfar.

Då anade varken jag, eller min skomakare, att han flera decennier senare skulle bli en av huvudpersonerna i en bok med barnfavoriten och superbusaren Sommarskuggan. Och inte heller visste jag att Sommarskuggan skulle komma in i mitt liv. Det gjorde den våren 2016. Jag var ny producent på SVT:s Sommarlov, som skulle sändas live varje vardagsmorgon hela sommaren. Jag ville att vi skulle ha ett superhjältetema. Och finns det superhjältar måste det också finnas en skurk. Först ville jag bara ha någon att skylla på om vi var tvungna att ställa in en livesändning, men vi på redaktionen tyckte också att alla superhjältar behöver en ärkefiende. Sommarskuggan var född - och en nästan osannolik framgångssaga tog sin början.

Nu möts vi igen, jag och Sommarskuggan. Och det har vi gjort en hel del längs vägen i mitt jobb som producent på SVT Barn i Malmö. Sen två år tillbaka skriver och regisserar jag tv-serien om en av Sveriges mest kända barnfigurer. För mig är Sommarskuggan en oerhört komplex varelse. Den är varken ond eller god, eller så är den både och. Den ställer till med trubbel och slemmar ner massor av människor, ändå tycker vi den är oförarglig och underhållande. Den har enorma krafter, kan skapa tromber, träsk och skuggslemsatelliter, och vem som helst kan ta på sig skuggdräkten och få dessa krafter.  Det är allt det här som gör Sommarskuggan till en sällsamt kul och oemotståndlig filur.

Lika lite som jag anade att min barndoms skomakare skulle få vara med i en bok om Sommarskuggan, lika lite anade jag att det var jag som skulle få frågan om att skriva boken. Och lika givet som att skomakaren skulle få vara med om jag fick chansen att skriva en bok, nästan lika givet var det att tacka ja till att få möjlighet att debutera som författare.

Jag har varit helt uppslukad av berättelsen om hur Sommarskuggan sedan långt tillbaka i tiden skyddats av ett hemligt sällskap, vars ärkefiende är en ond organisation som vill förgöra skuggdräkten, och hur tre barn i ett litet svenskt samhälle blir indragna, och hjältar, i uppgörelsen av denna maktkamp. Nu hoppas jag att alla barn, oavsett ålder, kommer bli lika uppslukade.

Relaterat

Sommarskuggan: Det mystiska sällskapet

Om boken

"En mysig och lättsam blandning av äventyr och humor /.../ kommer att gå hem hos Sommarskuggans fans." –Ellinor Mark, BTJ
Sommarskuggan är tillbaka!Något skumt är på gång i Småbyinge. Plötsligt en morgon samlar kommunalrådet Egon Krans alla invånare på torget och meddelar att man hittat guld och ska öppna en gruva i staden. Alla kommer att bli rika, men inom två dagar måste tyvärr halva Småbyinge sprängas bort!Charlie och hennes kompisar Aldo och Melker fattar inte ett dugg. Vad är det som pågår? När deras äventyrsklubb börjar undersöka saken inser de att de står inför sitt största och farligaste äventyr någonsin. Inte nog med att Sommarskuggans dräkt visar sig vara gömd här i deras lilla stad – även Allvarets riddare finns här, en ondskefull organisation som är Sommarskuggans värsta fiende och vill utplåna all lek, fantasi och allt bus. Och det mystiska Skuggsällskapet, vilka är det egentligen? Nu är det upp till Hjärnpatrullen att rädda både Småbyinge och Sommarskuggan! Men kommer de att lyckas innan det är för sent?Sommarskuggan: Det mystiska sällskapet är första boken i en ny serie om den älskade karaktären Sommarskuggan och de andra i skuggornas värld. Boken bygger på den senaste säsongen av serien i SVT, och är skriven av manusförfattaren Magnus Johansson och genomillustrerad i färg av Anette Bengtsson Vargas.

Magnus Johansson, Anette Bengtsson Vargas

Sommarskuggan: Det mystiska sällskapet

Relaterade artiklar

Ny serie om barnens favoritbusare Sommarskuggan

Sommarskuggan: Det mystiska sällskapet är första boken i en ny serie om den älskade karaktären Sommarskuggan och de andra i skuggornas värld från SVT Barn. Boken är skriven av manusförfattaren Magnus Johansson och illustrerad av Anette Bengtsson Vargas och tillsammans tar de med läsarna på en spännande resa fylld av mystik, oväntade upptäckter och en kamp för lek och fantasi!