Johanna Kristiansson

Foto av:

Annasara Lundgren

Johanna Kristiansson är illustratör & serietecknare och bosatt i Malmö. Tillsammans med kollegan Joakim Gunnarsson gör hon serien om Katten Nils och hans vänner. Serien har gått i Kamratposten sedan 2007, och fem seriealbum finns ute med den inte alltför smarta gula katten. När hon inte ritar serier illustrerar hon barnböcker, läromedel, pyssel och korsord. Hon håller även workshops för barn i serieteckning på skolor och bibliotek.

Relaterat

Min hemska, hemliga hund

Om boken

Tänk om en hund växte fram ur din kropp – och den var omöjlig att bli av med?
Alvar vaknar en morgon med en märklig knöl på bröstet. Det visar sig vara början på något helt otroligt – och väldigt läskigt. Snart föds Morr, en osynlig hund som bara Alvar kan se. Morr är vild, högljudd och ställer till problem överallt. I skolan, hemma och i Alvars liv. Men kanske finns Morr där av en anledning?Min hemska, hemliga hund är en annorlunda berättelse om vänskap, kaos och att försöka förstå vad som egentligen händer. Perfekt för den som gillar spänning och humor!

P.C. Tjäder, Johanna Kristiansson

Min hemska, hemliga hund

Relaterade artiklar

Mera lättläst lagom till terminsstart

Fyra nya tillskott i Lättläst-biblioteket, perfekta till vårterminen. Pratbubblor med versal text kombineras med läsvänliga gemener i brödtexten. Det klockrena sättet att öva läsning!