Nicky the nature detective

Lena Anderson

Författare

Ulf Svedberg

Författare

Beskrivning

1988-01-07
Svenska

Författare

Lena Anderson, Ulf Svedberg

Detaljer

Bokinformation

Originaltitel

Maja tittar på naturen.

Originalspråk

Svenska

Översättare

Ingrid Selberg

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1988-01-07

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129587869

Antal Sidor

46

Vikt (kg)

0.4

Format

Inbunden

 

Kottens hemlighet

Lena Anderson, Lena Anderson

Kottens hemlighet

För dig som går i förskolan - Berättelser och fakta om naturen

Om boken

Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat NATUREN! Spännande och lärorik läsning för alla barn som går i förskolan.

Skogen, havet, djuren och årstiderna - naturen är full av upptäckter och äventyr, särskilt när man är liten. I den här boken varvas spännande fakta och roliga berättelser om djur och natur. Inspireras till lek och upptäcktsfärder i skogen, så ett frö och se det gro, lär dig mer om djurens händelserika vardag och upplev hur årstiderna förändrar naturen omkring oss. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra största barnboksskapare.

För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan - Berättelser om kompisar och Berättelser om känslor.

I boken hittar du:

Ellens äppelträd av Catarina Kruusval
Harry och Härta Hare av Sarah SheppardMaja tittar på naturen av Ulf Svedberg och Lena AndersonKul i skogen av Julia Wiberg och Maja Sten

Sarah Sheppard, Antologi , Ulf Svedberg, Catarina Kruusval, Julia Wiberg, Sarah Sheppard, Lena Anderson, Catarina Kruusval, Maja Sten

För dig som går i förskolan - Berättelser och fakta om naturen

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Nyheter

I ateljén med: Lena Anderson

Vi har hälsat på hos en av våra absolut mest älskade och välkända barnboksskapare. Lena Anderson är flerfaldigt prisbelönad och många generationer har läst och njutit av hennes böcker om Linnea, Maja, Stina, Lilla Kotten, Mollan och många fler.

Älskade Maja-böcker i nyutgåvor

"Majas alfabet" och "Majas lilla gröna" har sedan de gavs ut på 1980-talet älskats av flera generationer barn. Nu kommer båda böckerna i lätt bearbetade nyutgåvor!

Älskad klassiker i nyutgåva

I år fyller författaren och illustratören Lena Anderson 80 år. Det firas bland annat med en nyutgåva av klassikern Maja tittar på naturen.

Lena Anderson får Lidmanpriset

”Anderson har en särdeles förmåga att nå fram till sina läsare”, lyder juryns motivering.