Ensam med hajar

Eva Wikander

Författare

Beskrivning

1994-03-04
Svenska

Författare

Eva Wikander

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1994-03-04

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129628586

Antal Sidor

99

Vikt (kg)

0.232

Format

Inbunden

 

Den där Jenny

Om boken

Jenny kommer ny till klassen i sexan och redan från början blir allt fel. De tongivande, präktiga flickorna stämplar henne som "hora" och gör allt för att förödmjuka henne. Jenny å sin sida döljer sin osäkerhet bakom en tuff och oberörd attityd. Trakasserierna trappas upp på båda sidor. Boken har två delar och skildrar händelserna dels från Cillas, Maries och Åsas synvinkel, dels från Jennys. Det är lätt att känna igen situationen från otaliga klassrum.

Eva Wikander

Den där Jenny

Relaterat

Demonen i träskets hjärta

Om boken

Bastian är en liten pojke som är rädd för nästan allt. Av sin pappa får han en märklig kompass, så sinnrik att den sägs kunna visa vägen ute i världen. Med kompassen som stöd vågar Bastian ge sig ut, men möts genast av en väldig katt som krossar kompassen i tusen bitar. Plötsligt är han ensam och vilsen i ett träsk där den fruktade demonen sägs bo.
I träskets dunkla landskap upptäcker Bastian snart att han inte är ensam. Där möter han andra som också bär på rädslor och sår: en mullvad, en salamander och en häger. Med gemensamma krafter ger de sig av för att hitta den visa ugglan, den enda som kanske kan laga kompassen. På vägen inser Bastian något avgörande, att det som skrämmer också kan bli rädd, och att mod ibland föds ur gemenskap.En suggestiv och sagolik bilderbok om rädsla, mod och att våga ta hjälp av andra. En berättelse som öppnar för samtal om känslor och styrkor, och som lämpar sig väl för högläsning. Här tas barns rädsla på allvar utan att bli överväldigande. I sin tredje egna bilderbok skapar Bjarke Stenbæk Kristensen en storslagen och existentiell saga med ett bildspråk som rör sig någonstans mellan Studio Ghibli och Alice i Underlandet. Läsaren bjuds in i en blöt, rökfylld och färgmättad värld där faror lurar – men där hjälp kan komma från oväntat håll. En bilderbok som stannar kvar, både i bilderna och i samtalen efteråt.

Bjarke Stenbæk Kristensen, Bjarke Stenbæk Kristensen

Demonen i träskets hjärta