bok

Om stenarna kunde tala

Magda Eggens

Författare

Beskrivning

2005-05-31
Svenska
9-12

Författare

Magda Eggens

"När jag var barn och bodde i Kisvárda i Ungern var det lång väg till närmaste flod. Jag var rädd för stora vatten, rädd för djupet. Men idag betyder hav och vatten ro och frihet för mig. Kanske för att jag första gången mötte havet just när jag satt i en av Röda Korsets vita bussar, på en färja på väg till Sverige. Jag var en av dem som blev räddade av Svenska Röda korset. Året var 1945, i början av maj." Om stenarna kunde tala skulle de berätta om det lilla, vänliga, vanliga livet i den ungerska staden Kisvárda. Om stenarna kunde tala skulle de vittna om judarnas förnedring och förintelsen. Nu gör Magda Eggens det. Som en av de överlevande minns hon under en resa tillbaka till sin barndoms stad, och hon vill påminna och varna för våld och rasism. Hennes budskap är glasklart: Vi får aldrig glömma. Det får aldrig hända igen. Det är 60 år sedan krigsslutet och vi ger på nytt ut Magda Eggens skakande skildring av det som hände henne i maj 1945 då hon blev räddad från Neuengamme, ett ökänt koncentrationsläger utanför Hamburg.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2005-05-31

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129663785

Antal Sidor

112

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

203

Vikt (kg)

0.231

Bredd (mm)

135

 

Om stenarna kunde tala

Magda Eggens

Om stenarna kunde tala

Ensammast i världen

Om boken

Övergiven och ensammast i världen ser den lilla kattungen hur människorna åker till stan efter sommarlovet. Vart ska den ta vägen? Ingen mat, ingen varm korg att sova i. Magda Eggens fortsätter att skriva om de utsatta flyktingbarnen - nu i bilderbokens sagoform. Den lilla kattungen blir lämnad när familjen flyttar till stan. "Den klarar sig säkert. Katter har ju nio liv", säger pappan hjärtlöst. Och den lilla svarta katten med vita tassar söker förgäves finna mat och husrum. Grannens hundar jagar bort den. Grannkatten vill inte dela med sig av maten. I skogen skjuter jägare vilt. Och elaka fåglar försöker skrämma bort den ur den vackra trädgården. Längtansfullt ser han hur en liten vit kattunge pysslas om av vänliga människor - som lyckligtvis till slut förstår att en liten svart kattunge med vita tassar också behöver tas om hand. Och vem kan motstå Tord Nygrens rörande kattbilder!? Magda Eggens är en av överlevarna från förintelselägren i Polen och Tyskland. Hon har gjort det till sin livsuppgift att upplysa framför allt skolbarn i hela Sverige om de fasor som utspelade sig under andra världskriget. Hon berättar om sitt eget liv, men också om några nära släktingars liv och upplevelser efter kriget. Alltid med budskapet: Detta får inte hända igen! Tord Nygren är virtuosen bland svenska barnboksillustratörer och behöver väl ingen särskild presentation. Han har gjort allt - i år förutom Magdas bok på Rabén & Sjögren Birgitta, Birgitta och En midsommarnattsdröm. Andra böcker av Magda Eggens: Vad min ögon sett, 1992 Ingen väg tillbaka. 1994 Aldrig mera krig, Emma!, 1995 Om stenarna kunde tala, 1997 Du måste berätta, 1998 Vi måste fly!, 2000 Ska det aldrig bli fred!, 2001

Magda Eggens, Tord Nygren

Ensammast i världen

Relaterat

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare