bok

Hannas höstbok

Marie Oskarsson

Författare

Beskrivning

2007-09-04
Svenska
12-15

Författare

Marie Oskarsson

Kan vänskap fungera mellan tre tonårstjejer? Och hur klarar man att återknyta till någon som dumpat en alldeles nyss? Hanna och Matte har varit bästisar sedan dagis, men efter en djup och dramatisk brytning under en hel sommar har de hittat tillbaka till varandra. Dessutom har klassens blygaste mes plötsligt blommat upp och blivit Hannas nya spännande vän. Nu gäller det att visa alla hur oslagbara de tre är tillsammans! Vänskap är inte lätt, men också det roligaste och viktigaste i livet! Här finns humor och klokhet och mycket att känna igen sig i.

Läs också "Hannas nattbok".

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

12-15

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Hanna

Publiceringsdatum

2007-09-04

Läsordning

2

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129667318

Antal Sidor

128

Ryggbredd (mm)

13

Höjd (mm)

191

Vikt (kg)

0.244

Bredd (mm)

146

 

Buster vill städa

Om boken

Barn gillar att hjälpa till. Men ibland kan det få oanade konsekvenser ... För innan mamma har vaknat kommer Buster på att han ska städa lite. Han måste bara prova. Han letar rätt på sopborste och dammsugare. Hela huset är så smutsigt, så smutsigt! Han sopar överallt. Det är som innebandy, tycker Buster. Men oj! Vad händer med den gröna vasen? Krasch! Nu blir det knepigt för Buster. Nu måste han verkligen städa ordentligt. Han slingrar med dammsugarslangen, men skärvorna vill inte sugas upp. Och när Buster vill tvätta golvet då blir allt blött, ja Buster också. Hela världen är så dum - ända tills mamma vaknar och tröstar.

En berättelse som skildrar barnens värld mitt-i-prick! Både texten och de spännande bilderna kombinerar lek och allvar med en stor portion humor och värme.

Marie Oskarsson, Lisa Lanning

Buster vill städa

 

Relaterat

Paddvättens skog

Om boken

"En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh
Allt i den här boken är sant. Jag har skrivit ner det för att det är så konstigt. Och jag kan lika gärna erkänna det. Alltihop hände för att jag åkte för långt med bussen. Och jag åkte för långt med bussen för att jag grät. Men jag tänker inte berätta varför. Det hör inte till historien.Det är i Mörkmarken som Enel råkar kliva av bussen den där dagen, en skog som nästan ingen varit i för att den är så tät, snårig och sank. Allt där känns helt enkelt lite ... fel. Där finns taggiga buskar som nästan verkar röra sig, skumma fåglar och stirrande blommor. Och så paddvätten – den slemmiga, morrande varelsen som Enel måste rädda.Men det är inte bara det som är så konstigt i Mörkmarken. Av någon anledning verkar skogen vilja dra in Enel och hålla henne kvar. Vad är det för ställe egentligen? Vad är det för enorm varelse som tjuter bland träden? Och hur ska Enel kunna ta hand om den skadade paddvätten? I utkanten av skogen bor Peter med sin sexbenta katt. Kanske kan han hjälpa Enel? Fast inte med det viktigaste förstås, det där med hennes mamma, det där som hon inte tänker berätta om.Med Paddvättens skog påbörjar Ylva Karlsson och Katarina Strömgård en ny bokserie i den genre där de trivs bäst, mitt emellan fantasy och realism."Språket är rappt; humor och allvar varvas med lätthet, men framför allt är det inkännande – Enels elvaåriga röst är tonsäkert och förtroligt framskriven. Strömgårds vilda fineliner-illustrationer passar Mörkmarkens enigmatiska flora och fauna perfekt. En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh

Ylva Karlsson, Katarina Strömgård

Paddvättens skog

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby