bok

Fem söker en skatt

Enid Blyton

Författare

Beskrivning

2010-08-11
Svenska
9-12

Författare

Enid Blyton

Ingen har väl förmått personifiera en genre så som Enid Blyton med sina ungdomsdeckare. Generationer barn världen över har slukat böckerna om Julian, Dick, George, Anne och förstås hunden Tim.

Fem-gänget närmade sig Kirrinön. Mitt på ön reste sig slottsruinen. Trasiga valv och halvt nerrasade torn och murar var allt som fanns kvar av byggnaden, som en gång i tiden hade varit ett imponerande slott. Nu bodde bara kajorna i det och på murkrönen och tornen satt måsarna i flockar.

"Det ser hemskt mystiskt ut", sa Julian. "Det skulle vara roligt att gå i land och titta på det. Och tänk vad kul om vi kunde övernatta på ön!"
Men hade de anat vad de skulle råka ut för hade de nog aktat sig för den gamla slottsruinen ...

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originaltitel

Five on a Treasure Island

Originalspråk

Engelska

Översättare

Kerstin Lennerthson

Språk

Svenska

Serie

Fem-böckerna

Publiceringsdatum

2010-08-11

Läsordning

1

Produktion

Papper

Bokpapper trähaltigt

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

ScandBook AB

Produktdetaljer

ISBN

9789129676907

Antal Sidor

176

Ryggbredd (mm)

17

Höjd (mm)

191

Vikt (kg)

0.26

Bredd (mm)

142

 

Fem följer ett spår

Om boken

Ingen har väl förmått personifiera en genre så som Enid Blyton med sina ungdomsdeckare. Generationer barn världen över har slukat böckerna om Julian, Dick, George, Anne och förstås hunden Tim.
Redan på femtiotalet kom den första filmen om Fem-gänget. Sedan dess har både fler filmer och teve-serier följt.

Med såväl mysiga som mystiska engelska miljöer, tuffa handlingskraftiga barn och gåtor på precis rätt nivå upptäcker ständigt nya läsare dessa stilbildande pusseldeckare för barn. Alla kan identifiera sig med någon i gänget:
Ledargestalten Julian som med sin mognad och charm kan övertyga vilken vuxen som helst.
Julians lillebror Dick som med glimten i ögat kastar sig huvudstupa in i äventyren.
Georgina, den tuffa pojkflickan som vägrar svara om man inte kallar henne för George.
Anne, minstingen i gänget som egentligen föredrar en lugn tillvaro framför läskiga äventyr, men ändå alltid följer med för att inte missa något.
Tim, den övergivna strykarhunden som George tar hand om till sin pappas stora förtret.

Enid Blyton

Fem följer ett spår

 

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln