bok

Schlager-sabotören

Martin Widmark

Författare

Helena Willis

Illustratör

Beskrivning

2012-09-07
Svenska
6-9

Författare

Martin Widmark

Illustratör

Helena Willis

Det ska vara schlagerfestival i Valleby, men någon saboterar hela tillställningen. Så fort en artist ställer sig på scenen händer något katastrofalt. Riita Heijalainen trillar ner genom en fallucka, Krister Lönns nummer avbryts av brandlarmet och kanske värst av allt: när stackars Fransy Vik ska uppträda kan hon inte ens ta sig till scenen. Handbromsen på hennes rollator har tejpats fast med eltejp! Det är tur att Lasse och Maja är på plats för att lösa mysteriet med schlager-sabotören!

Det här är en äkta pusseldeckare där vi förutom Lasse och Maja får träffa många av de andra karaktärerna från Valleby. Boken är fyrfärgsillustrerad av Helena Willis och det medföljer en cd-skiva. På den har Martin Widmark läst in texten tillsammans med barnen som spelar Lasse och Maja i de nya filmerna. Dessutom innehåller skivan 10 nyskrivna schlagerlåtar med allt från latinska takter till dansbandssmör Och det är välkända artister som sjunger, bland andra Lill-Babs, Bröderna Rongedal, Siw Malmkvist, Magnus Bäcklund och Olof Söderlind. Läs, lyssna och njut!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

LasseMaja Detektivbyrå

Publiceringsdatum

2012-09-07

Produktion

Papper

Presto Silk

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129680881

Antal Sidor

48

Ryggbredd (mm)

9

Höjd (mm)

244

Vikt (kg)

0.352

Bredd (mm)

221

 

Gustava & Tex går till kungen

Om boken

Gustava är en struts och bor i en djurpark. Lägg det på minnet, för Gustava själv lider av minnesförlust!

Gustava är snyggast i djurparken. De flesta som besöker parken kommer för att titta på Gustava. Det är klart att de tittar lite på marsvinen, kaninerna, minigrisarna och dvärghönsen också, men Gustava är liksom parkens stolthet - i alla fall om man frågar henne själv:

Snyggast i parken och underbart smart
Älskad av alla - omedelbart
Stilig lång hals och kraftiga ben
Musklerna som gjorda av hårdaste sten.

Men en dag blir Gustava så skrämd att hon flyr från sin inhägnad, och mitt i tumultet råkar hon springa rakt in i en lyktstolpe. När hon kommer på fötter igen har hon ingen aning om vem hon är. Men tillsammans med sin nyfunne vän, haren Tex, ger hon sig iväg för att ta reda på det.

Tex och Gustava går till kungen är en rolig och spännande bok - och skiva - om ett udda par. Martin Widmark och Lana Brunell har skrivit kluriga, lekfulla sånger som fångar de olika djurens personligheter och bokens stämning. Texten och musiken illustreras väl av Sarah Sheppards färgstarka bilder, och tillsammans bjuder trion på en läsupplevelse utöver det vanliga.

Martin Widmark, Lana Brunell, Martin Widmark AB , Sarah Sheppard

Gustava & Tex går till kungen

 

 

Relaterat

Handbok för superhjältar

Om boken

”Du kan fly från dina fiender, men du kan inte fly från dig själv.”
Lisa har det inte lätt. Just nu bor hon hos sin mormor, eftersom hennes mamma jobbar i en annan stad. Problemet är bara att Lisa vantrivs något fruktansvärt i sin nya skola, där hon blir mobbad av ett killgäng.En dag när Lisa, i vanlig ordning, jagas av killgänget rymmer hon in på biblioteket. Där, längst ner på en hylla, står en bok som liksom lyser. Lisa dras till hyllan och får fram boken som har det besynnerliga namnet "Handbok för superhjältar". Märkligt nog är inte boken registrerad i bibliotekets system, och bibliotekarien viskar till Lisa att det nog är så att handboken helt enkelt ska följa med Lisa hem och stanna där. Och i det ögonblicket börjar Lisas resa mot att bli superhjälten Röda masken!Böckerna om Röda Masken har på kort tid tagit Sverige med storm och sålt över 1,5 miljoner exemplar. Det är fartfyllda, färgstarka och spännande berättelser − med en hjältinna som man bara måste älska! Ett slags modern Pippi Långstrump med superkrafter som skildras med fantastiska illustrationer. I denna samlingsvolym är de fyra första böckerna samlade i en lyxig utgåva med extramaterial.

"Boken är fullkomligt lysande. Den passar alla barn och även de som inte är så sugna på att läsa blir lockade. Förutom de grymt tecknade bilderna så är storyn fantastisk och inspirerar barn att tro på sin egen förmåga. /…/ Boken borde vara obligatorisk i alla skolbibliotek."Läsarrecension Adlibris

Elias Våhlund, Agnes Våhlund, Agnes Våhlund

Handbok för superhjältar

Paddvättens skog

Om boken

"En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh
Allt i den här boken är sant. Jag har skrivit ner det för att det är så konstigt. Och jag kan lika gärna erkänna det. Alltihop hände för att jag åkte för långt med bussen. Och jag åkte för långt med bussen för att jag grät. Men jag tänker inte berätta varför. Det hör inte till historien.Det är i Mörkmarken som Enel råkar kliva av bussen den där dagen, en skog som nästan ingen varit i för att den är så tät, snårig och sank. Allt där känns helt enkelt lite ... fel. Där finns taggiga buskar som nästan verkar röra sig, skumma fåglar och stirrande blommor. Och så paddvätten – den slemmiga, morrande varelsen som Enel måste rädda.Men det är inte bara det som är så konstigt i Mörkmarken. Av någon anledning verkar skogen vilja dra in Enel och hålla henne kvar. Vad är det för ställe egentligen? Vad är det för enorm varelse som tjuter bland träden? Och hur ska Enel kunna ta hand om den skadade paddvätten? I utkanten av skogen bor Peter med sin sexbenta katt. Kanske kan han hjälpa Enel? Fast inte med det viktigaste förstås, det där med hennes mamma, det där som hon inte tänker berätta om.Med Paddvättens skog påbörjar Ylva Karlsson och Katarina Strömgård en ny bokserie i den genre där de trivs bäst, mitt emellan fantasy och realism."Språket är rappt; humor och allvar varvas med lätthet, men framför allt är det inkännande – Enels elvaåriga röst är tonsäkert och förtroligt framskriven. Strömgårds vilda fineliner-illustrationer passar Mörkmarkens enigmatiska flora och fauna perfekt. En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh

Ylva Karlsson, Katarina Strömgård

Paddvättens skog