bok

Alfons upptäcker och skriver

Beskrivning

2021-06-04
Svenska
3-6

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Alfons upptäcker är en lekfull och lärorik aktivitetsbokserie med teman som bokstäver, siffror, färg och klockan. Här får man träffa alla kända karaktärer från Alfons värld: Pappa Åberg, Milla, Viktor, Hamdi, farmor och Mållgan förstås.

I Alfons upptäcker och skriver får man leka och träna på ord och lättare meningar. Klura ut orden i Millas ordfläta, samla ihop ord som rimmar och mycket mer. Alfons är nyfiken och påhittig och visar hur roligt det är att leka med bokstäver och ord.

Efter Gunilla Bergströms bokfigur Alfons Åberg.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Alfonsprodukter

Publiceringsdatum

2021-06-04

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129729351

Format

 

Mixa och matcha med Alfons Åberg

Om boken

Träffa Alfons och hans familj och vänner. I det här spelet kan de få helt nya utseenden än vi är vana att se dem i. Mixa och matcha ihop en ny tröja till Alfons, nya byxor till Milla eller ett nytt huvud till Alfons pappa. Allt är möjligt i det här här roliga och enkla spelet för hela familjen.

Mixa och matcha med Alfons Åberg

Relaterat