bok

Flykten från cell 38

Karolina Schützer

Författare

Maria Löfgren

Illustratör

Beskrivning

2025-08-15
Svenska
6-9

Författare

Karolina Schützer

Illustratör

Maria Löfgren

Formgivare omslag

Rebecka Neumann

Mediekontakt

Hanna Thomasson Dykert

En natt vaknar nioåriga Matilda av ljudet av sirener och helikoptrar. De hovrar över staden och det stora fängelset på andra sidan vattnet. En farlig fånge har lyckats rymma från cell 38! Det är det enda alla pratar om i skolan nästa dag. Matilda kan inte sluta tänka på det, och när hon cyklar hem på eftermiddagen får hon plötsligt syn på något. Det lyser i en båt i hamnen, trots att det är så stormigt och kallt. Är det där fången har gömt sig?

Med hjälp av kusinerna Vince och Julia bestämmer sig Matilda för att ta reda på sanningen. De lekte ju trots allt detektiver jämt och ständigt när de var små. Hur farligt kan det vara? Dessutom kommer de på att de kan filma allt och visa utredningen på youtube ...

Fykten från cell 38 är den första fristående boken i serien om Mysteriekanalen, en kittlande deckare för alla som gillar spänning och mysterier. Författaren Karolina Schützer har tidigare skrivit bästsäljande feelgood och pusseldeckare för vuxna, och böckerna är genomillustrerade i färg av Maria Löfgren.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Mysteriekanalen

Publiceringsdatum

2025-08-15

Läsordning

1

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129749816

Recensioner

BTJ

”Det är välskrivet med illustrativt språk, mycket dialog och lagom långa kapitel”

"Detaljer upprepas vilket gör händelseförloppet lättare att komma ihåg och spänningstakten är lämplig för ålderskategorin. Maria Löfgrens omslag lovar spänning och illustrationerna är behagliga, med mjuka färger och former och innehållslig relevans. /.../ Helhetsbetyg: 4." Emma Hertley-Lundberg

 

Flykten från cell 38

Om boken

"Det är välskrivet med illustrativt språk, mycket dialog och lagom långa kapitel." Helhetsbetyg: 4
– Emma Hertley-Lundberg, BTJEn natt vaknar nioåriga Matilda av ljudet av sirener och helikoptrar. De hovrar över staden och det stora fängelset på andra sidan vattnet. En farlig fånge har lyckats rymma från cell 38! Det är det enda alla pratar om i skolan nästa dag. Matilda kan inte sluta tänka på det, och när hon cyklar hem på eftermiddagen får hon plötsligt syn på något. Det lyser i en båt i hamnen, trots att det är så stormigt och kallt. Är det där fången har gömt sig?Med hjälp av kusinerna Vince och Julia bestämmer sig Matilda för att ta reda på sanningen. De lekte ju trots allt detektiver jämt och ständigt när de var små. Hur farligt kan det vara? Dessutom kommer de på att de kan filma allt och visa utredningen på youtube ... Flykten från cell 38 är den första fristående boken i serien om Mysteriekanalen, en kittlande deckare för alla som gillar spänning och mysterier. Författaren Karolina Schützer har tidigare skrivit bästsäljande feelgood och pusseldeckare för vuxna, och böckerna är genomillustrerade i färg av Maria Löfgren.

Karolina Schützer, Maria Löfgren

Flykten från cell 38

Relaterat

Nyheter

Ny deckarserie flörtar med true crime

Flykten från cell 38 är den första fristående boken i serien om Mysteriekanalen, en kittlande deckare för alla som gillar spänning och mysterier. Författaren Karolina Schützer har tidigare skrivit bästsäljande feelgood och pusseldeckare för vuxna. Boken är genomillustrerad i färg av Maria Löfgren.

Nya böcker i augusti 2025

När barnen i Emma AdBåges Påsen kommer hem märker de det direkt. Det är för tomt. För rakt. Och det luktar … städat. Föräldrarna påstår att de bara har dammat och plockat lite, men i hallen står en svart påse, fylld med allt möjligt ”oviktigt” och ”trasigt”. Omedelbart inleds en räddningsaktion. Välkommen till en maxad bokmånad som bjuder på flera kära återseenden och helt nya bokserier!