bok

Vina Vinas vargpinne

Jujja Wieslander

Författare

Lotta Geffenblad

Illustratör

Beskrivning

2025-05-16
Svenska
0-3

Författare

Jujja Wieslander

Illustratör

Lotta Geffenblad

Formgivare omslag

Karin Johansson

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Vina Vina har hittat en pinne! Man kan leka motorsåg med den (örrrn örrrn örrn) eller metspö (dropp dropp dripp) och man kan rita långa streck i sanden. Men framför allt kan man använda den när vargen kommer. Vina Vina kastar, vargen hämtar, igen och igen och igen.

Jujja Wieslander är en av våra mest älskade barnboksskapare. Hon är en mästare på att förvandla de enklaste vardagshändelser till stora äventyr i de små barnens värld. En smutsig, trasig och till synes ointressant pinne förvandlas i Vina Vinas händer till en bom, en gräsklippare eller en kompis att dela kudden med.

Alla känner Jujja Wieslanders världsberömda bilderbokskaraktärer Mamma Mu och Kråkan. Vina Vina är en bekantskap för de lite yngre barnen.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Vina Vina

Publiceringsdatum

2025-05-16

Produktion

Papper

Livonia Zero Offset

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129752151

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

9

Höjd (mm)

177

Vikt (kg)

0.17

Bredd (mm)

177

Hållbarhet

Recensioner

www.lararnasnyheter.se

”Så ovanlig, men ändå alldeles vanlig”

"Jag blir så glad av att läsa Vina Vinas vargpinne. Så ovanlig, men ändå alldeles vanlig. Det som ger en ovanlig känsla är bilderna som känns lite magiska och en smula exotiska." Marie Eriksson, Lärarnas Nyheter

 

Mamma Mu och Kråkan - Tre vinterberättelser

Om boken

Tre älskade vinterberättelser i en volym. Här hittar du bilderböckerna Mamma Mu och Kråkans jul, Mamma Mu åker bobb och Mamma Mu låtsas i en samlingsvolym.

Följ med när Mamma Mu och Kråkan åker bobb, gör snöänglar och firar en magisk jul tillsammans. Med fantastiska bilder av Sven Nordqvist.

Jujja Wieslander, Sven Nordqvist

Mamma Mu och Kråkan - Tre vinterberättelser

 

 

Relaterat

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor

Om boken

Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat KÄNSLOR! Rolig och spännande läsning för alla barn som går i förskolan.
Ilska, glädje, rädsla och sorg – när man är liten är känslorna starka och många, och ibland kan det vara svårt att veta vad man egentligen känner. I den här boken hittar du fyra berättelser där de stora känslorna får ta plats. Det handlar om att övervinna sin största rädsla, om att bli sådär jättearg att man till och med råkar puttas litegrann, om att vara så kär och glad att man nästan spricker och om hur det känns när allt bara blir fel. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra allra största barnboksskapare.För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar."En fin kvalitativ samling, med tonalitet anpassad för målgruppen, som ger verktyg att med distans och i en trygg miljö formulera det som kan vara svårt att uttrycka i ord." - BTJI boken hittar du:En stackars liten haj av Mårten Sandén och Per GustavssonKurragömma av Matilda RutaDet regnar hjärtan av Gloria Kisekka-Ndawula och Katarina StrömgårdBerit vill inte av Annica Hedin och Per Gustavsson

Annica Hedin, Antologi , Mårten Sandén, Matilda Ruta, Gloria Kisekka-Ndawula, Per Gustavsson, Matilda Ruta, Katarina Strömgård

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor

Nyheter

Pro Patrias medalj till Jujja Wieslander och Sven Nordqvist

I samband med Kungl. Sällskapet Pro Patrias årsmöte den 21 maj tilldelades Jujja Wieslander och Sven Nordqvist Sällskapets guldmedalj För medborgerliga förtjänster i 8:e storleken.

Mamma Mu fyller 40 år!

Det har gått 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Resten är en kraxig historia som har kantats av försäljningssuccé, roliga visor och priser – och framför allt kärlek till fantasin. Nu firas jubileet med en ny pekbok: Kråkans kläder.

”Har man en vän ska man hälsa på den.”

Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists radarpar Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Den nya bilderboken Mamma Mu blir ledsen är en varm berättelse om vänskap och försoning.

Sjungandet bor i gungandet

De allra flesta små barn sjunger, nynnar, tjoar och diktar – när de leker. Sjungandet bor i gungandet. Poetandet finns i spretandet med armar och ben och med orden som ska formuleras, skriver Jujja Wieslander.

Mamma Mu och Kråkan för de minsta

Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Kråkan säger SEN! är en ny, underfundig berättelse för de allra yngsta läsarna.