Beskrivning
Författare
Illustratör Omslag
Tone Lindholm
Formgivare omslag
Jonas Lindén
Mediekontakt
Jenny Edh-Jansen
Lärarhandledning
Bokcirkel_OrtensUlvar1.pdf
När rykten om varulvar sprider sig i Rosunda känns det först som ännu en skröna. Men när Sammi dras in i det mystiska gänget Ortens Ulvar förändras allt. Plötsligt handlar det inte längre om fantasier, utan om makt, guld och att bli någon andra ser upp till.
Fabbe och Bennyboy ställs inför ett val: Ska de stanna kvar i barndomens trygga gemenskap eller kliva in i något större, farligare och oåterkalleligt?
Ortens Ulvar är en samtida thriller om vänskap, lojalitet och hur långt man är beredd att gå för att höra till.
Relaterat
Nyheter
Nya böcker i oktober 2026
Oktober bjuder på allt från spännande debutanter till nyillustrerade klassiker! Dessutom kära återseenden med Pelle-Buster, Sally Skarp, Vera Svanson och många fler. Den 6 oktober är det internationellt boksläpp för den efterlängtade, illustrerade utgåvan av Harry Potter och Halvblodsprinsen. Och i den avslutande delen av Lena Sjöbergs ljuvliga årstidsserie har turen kommit till mångas favoritårstid – vintern!
Halsbrytande äventyr i starka färger
Möt Bob, Mira och Monday, en trio med unika talanger – Miras stridshår, Bobs fantastiska hörsel och Mondays flygförmåga – som kommer väl till pass i Burritobanditerna. Boken är första delen i Pozzis Pizza Express, en helt ny serie för lågstadieläsarna av Petrus Dahlin och Mattias Andersson.