bok

Bakom vindsdörren

Margareta Sörenson

Författare

Beskrivning

1995-01-04
Svenska
9-12

Författare

Margareta Sörenson

"Hon ligger och tänker på att här ligger hon, Loppan, i sitt vanliga, trevliga rum mitt i sitt vanliga, trevliga liv. Hon kan redan se sig själv susa iväg till skolan imorgon, hör hur grinden gnisslar. Ovanför hennes huvud, på vindsgolvet, ligger en kille, Saffet, som inte vet någonting om sin nästa dag och sitt liv. En hel familj sover där, och fast de just nu lever och andas i samma hus som Loppans familj, lever de i en annan värld."

Loppan och hennes familj lever på ett jättevanligt och jättesvenskt liv, med arbete, dagis, skola och möten. Så en dag händer något som gör att allt på en sätt är precis som vanligt, men ändå inte. Det kommer en flyktingfamilj in i deras liv, och Loppan upptäcker att verkligheten är olika mot löpsedelsrubrikerna.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1995-01-04

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789187804755

Antal Sidor

104

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

106

Vikt (kg)

0.264

Bredd (mm)

155

Format

Inbunden

 

För de allra små!

Margareta Sörenson

För de allra små!

Bakom vindsdörren

Om boken

"Hon ligger och tänker på att här ligger hon, Loppan, i sitt vanliga, trevliga rum mitt i sitt vanliga, trevliga liv. Hon kan redan se sig själv susa iväg till skolan imorgon, hör hur grinden gnisslar. Ovanför hennes huvud, på vindsgolvet, ligger en kille, Saffet, som inte vet någonting om sin nästa dag och sitt liv. En hel familj sover där, och fast de just nu lever och andas i samma hus som Loppans familj, lever de i en annan värld." Loppan och hennes familj lever på ett jättevanligt och jättesvenskt liv, med arbete, dagis, skola och möten. Så en dag händer något som gör att allt på en sätt är precis som vanligt, men ändå inte. Det kommer en flyktingfamilj in i deras liv, och Loppan upptäcker att verkligheten är olika mot löpsedelsrubrikerna.

Margareta Sörenson

Bakom vindsdörren

Relaterat

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare