bok

3 bommar och 1 spik

Ylva Wallin

Författare

Beskrivning

2001-09-06
Svenska

Författare

Ylva Wallin

Nu kommer Ylva Wallins andra bok! Den här gången handlar det om orientering, men också om vänskap och kärlek. Det finns faktiskt inget roligare än orientering! Det tycker bästisarna Elsa, Martina, Tove och Mika. Tillsammans bildar de Fyrklövern. De umgås jämt och ägnar nästan all fritid åt att orientera i Kummelnäs OK. I klubben finns också Axel, han har de vackraste ögon Elsa någonsin sett. Hon drömmer om honom, men hon drömmer också om att satsa ordentligt på orienteringen, att kanske en dag vinna SM eller VM... En träffsäker, realistisk och frisk skildring av tjejer som ger allt för idrotten. Ylva Wallin, född 1964,är frilansjournalist och bosatt i Stockholm. Hon debuterade förra året med Alex som i Alexandra. Pressröster om Alex som i Alexandra: "Alex förtjänar en framskjuten placering inom sportlitteraturen!" BTJ "Det är ett fint porträtt av en vanlig flicka i en ovanlig situation som författaren gör till en spännande och fängslande berättelse." SvD "Bra och händelserik!" Saga Nurmi,11 år, Hudiksvalls Tidning Omslag: Peter Huber

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2001-09-06

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789188877529

Antal Sidor

151

Höjd (mm)

210

Vikt (kg)

0.312

Recensioner

Pressröster om 3 bommar och 1 spik

"Författaren berättar initierat, engagerat och mycket trovärdigt om orienteringssportens vedermödor och ljusglimtar."BTJ

 

På egna ben

Om boken

När Greta börjar skolan efter sommarlovet känner hon genast att något är fel. Disa sitter med den nya tjejen i klassen, Jazmine, och verkar inte bry sig om Greta alls. Jazmine gillar inte fotboll, hon tycker bara om hästar. Men Disa kan väl tycka om fotboll ändå? Hon kan väl tycka om Greta?
Hästar eller fotboll - måste man välja? Ylva Wallin skriver lättläst och mitt i prick om fotboll och vänskap.

Ylva Wallin

På egna ben

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson