bok

Alex som i Alexandra

Ylva Wallin

Författare

Beskrivning

2006-01-25
Svenska
9-12

Författare

Ylva Wallin

Hockey är livet! Det kan vara tufft att vara den enda tjejen i hockeylaget. Men vad ska man göra, det finns ju inget tjejlag? Och Alex är bra. Alex, som i Alexandra, platsar självklart som lagets målvakt. Det är egentligen ingen som tänker på att hon är tjej, hon är bara en suverän målvakt. Ända tills en ny kille börjar. Han är i en klass för sig och Alex känner sig plötsligt hotad... Vilket sportande barn som helst kan vittna om att idrott är det absolut roligaste som finns. Men det är jobbigt också med träning och matcher. Pådrivande föräldrar är också ett välkänt fenomen. Många mellanstadiebarn kommer att känna igen sig i Ylva Wallins friska och trovärdiga skildring av det allvar som barnen satsar i sporten och den glädje det ger. I Alex som i Alexandra handlar det också om de svårigheter det innebär att vara tjej och duktigt på en ?kill-idrott?. Ylva Wallin är frilansjournalist och debuterar med denna friska samtidsskildring för mellanstadieåldern.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Alex

Publiceringsdatum

2006-01-25

Läsordning

1

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789185243013

Antal Sidor

112

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

185

Vikt (kg)

0.197

Bredd (mm)

135

Recensioner

Pressröster om Alex som i Alexandra

"Alex förtjänar en framskjuten placering inom sportlitteraturen!" BTJ "Det är ett fint porträtt av en vanlig flicka i en ovanlig situation som författaren gör till en spännande och fängslande berättelse." SvD

 

På egna ben

Om boken

När Greta börjar skolan efter sommarlovet känner hon genast att något är fel. Disa sitter med den nya tjejen i klassen, Jazmine, och verkar inte bry sig om Greta alls. Jazmine gillar inte fotboll, hon tycker bara om hästar. Men Disa kan väl tycka om fotboll ändå? Hon kan väl tycka om Greta?
Hästar eller fotboll - måste man välja? Ylva Wallin skriver lättläst och mitt i prick om fotboll och vänskap.

Ylva Wallin

På egna ben

 

Relaterat

Superklassen

Om boken

Vill du ge dina elever superkrafter som stärker deras självförtroende, empati och samarbetsförmåga? Då är Superklassen svaret! Skapat av Elias Våhlund, författare till succéserien Handbok för Superhjältar, och läraren Gisela Persson, erbjuder detta material övningar som utvecklar barnens icke-kognitiva förmågor – egenskaper som kommer att vara avgörande såväl på den framtida arbetsmarknaden som i livet.
Med lekfulla, inspirerande och utmanande övningar får eleverna bland annat:· Självförtroende att våga drömma och stå upp för sig själva· Empati och förståelse för sina klasskamrater· Motivation och kreativitet som spränger gränserSom lärare får du:· 25 nivåindelade övningar för att stärka elevers självförtroende, motivation, samarbetsförmåga, empati, egna välmående samt kreativitet och nyfikenhet· Ett tydligt material att följa· Ett bra verktyg för att stärka och trygga eleverna!Lärarhandledningen är uppdelad i fyra nivåer och passar för alla åldrar. Övningarna är enkla att följa och är byggda för att skapa en trygg skolmiljö där lärandet kan vara i fokus. Under våren 2024 har materialet också testats av Tyresö kommuns alla skolor, med gott resultat.Om författarna:ELIAS VÅHLUND är också författare till barnboksserien Handbok för Superhjältar. Han var tidigare pedagog och utbildningsansvarig för ett cirkusgymnasium samt en stuntutbildning. Elias har även skapat CirkusMobilen – en ambulerande cirkusskola för barn- och ungdomar med funktionsnedsättningar.GISELA PERSSON arbetar som lärare i idrott och hälsa samt som pedagoghundförare. Hon är enormt driven och engagerad på skolan och uppskattar att arbeta med skolutveckling. Gisela är förstelärare i värdegrund och hennes hjärta brinner för att alla barn ska känna sig trygga och glada i skolan.

Elias Våhlund, Gisela Persson

Superklassen

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa

Om boken

Molly Bloom kunde inte tro sina ögon. På den lilla papperslappen syntes en mus som hon en gång hade älskat av hela sitt hjärta.
Hon hade hundratals frågor. Fanns svaren i soporna?På kvällen, när antikvariatet stängt, skyndade Molly ner i papperskorgen och letade bland äppelskrutt och tepåsar.Snart hade hon hittat alla pappersbitar. Försiktigt lade hon dem på golvet, som ett pussel, och såg nu vad de föreställde: En broschyr från Trumpetmuseet i San Remo. Hon måste åka dit – men hur skulle det gå till?Möt Molly Bloom, en modig liten mus som lämnar sitt trygga antikvariat i Stockholm för en äventyrlig resa till Italien. Målet? Att återförenas med sin förlorade vän, Anna Karenina.Mollys resa är fylld av faror, men inspirerad av böckerna hon läst på antikvariatet lyckas hon ta sig fram genom avloppsrör, överleva på stadens farliga gator och möta rovdjur, som ugglor och katter. Hon får ibland hjälp på vägen, bland annat av den tioåriga pojken Jakob som blir hennes vän och allierade.Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa är en berättelse om att följa sina drömmar, om vikten av vänskap och om böckernas magiska värld. Med fantastiska illustrationer och oförglömliga karaktärer berättar Anna Sandler och Martin Olczak en säregen historia där den minsta av hjältar övervinner de största av hinder för att finna sin vän.

Martin Olczak, Anna Sandler

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa