bok

Veckan före barnbidraget

Elin Johansson

Författare

Beskrivning

3-6

Författare

Elin Johansson

Mediekontakt

Sofia Bengtsson

Till korven och makaronerna blev det ingen korv. Det är en vecka till barnbidraget och nu gäller det att vara finurlig. Med tejp, lite skattjakt och snällhet kommer man långt.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129728880

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

217

Vikt (kg)

0.206

Bredd (mm)

177

Format

Inbunden, , , Inbunden

Recensioner

”Två träffsäkra böcker på temat att alla inte har råd med lyx.” - Annelie Henrysson 2018-05-19

www.expressen.se

”… årets bästa och viktigaste barnbok.”

"'Veckan före barnbidraget' är vardagslunk med anspråkslös men mysig guldkant och den är inte minst en av de varmaste skildringarna av gemenskap, av ett vi, som har synts på den här sidan av Emil och Alfred."

”Veckan före barnbidraget är en viktig bok som skapar igenkänning för många barn i dagens Sverige, där många lever långt från Bullerbyns idylliska sommarängar och bullbakande mammor.” /BTJ

”Idérik tröst till många små” /Södermanlands Nyheter

"Att åka på charterresor eller rent av bara gå till affären och handla godis är inte självklart för alla. Därför är "Veckan före barnbidraget" så viktig.Inte minst viktigt är det faktum att bokens människor inte är hjälplösa offer, utan äger egen kraft och uppfinningsrikedom."

”Tillsammans går de en skicklig balansgång där de aldrig bortförklarar det jobbiga med att inte ha pengar, men ändå behåller en lågmäld humor i ett överraskande nutidsverkligt vardagsliv.” /Lotta Olsson, DN

”Humoristisk dagbok i väntan på barnbidraget” /DN

"Elin Johanssons text är sakligt återhållsam, medan Ellen Ekmans bilder myllrar av noggrant återgivna, realistiska detaljer. Tillsammans går de en skicklig balansgång där de aldrig bortförklarar det jobbiga med att inte ha pengar, men ändå behåller en lågmäld humor i ett överraskande nutidsverkligt vardagsliv."Lotta Olsson

” Sitt tunga ämne till trots är ” Veckan före barnbidraget” en berättelse befriad från offerkoftor och snyftig medömkan. Bokens familj är viktig, duktig, klok, snäll, varm och medkännande.” Folkbladet VK/VF

”En liten pärla att läsa både med barnet som har allt och den som saknar det mesta.” Folkbladet VK/VF

 

Gosedjursfesten

Om boken

En helt vanlig dag förvandlas till räddningsaktion med hela förskoleklassen. Perfekt högläsning för barn mellan 4 och 8 år.

Precis när vi kommer fram till skolan så ser jag att alla har med sig sina gosedjur, alla utom jag. Pappa vinkar hej då, och här står jag själv utan mitt bästa gosedjur, Frassen. Det här skulle kunna bli den värsta dagen någonsin. Men fröken tycker det är orättvist och vips har hon tagit med utflyktsrepet och vi är på väg hem till mig, hem till Frassen.

Ett vardagsäventyr med hela förskoleklassen som krånglar sig in på bussen, tappas bort, hittas igen, nån ramlar och får ett hål på knät i jakten på det sista gosedjuret. Vardagsnära och hjärteknipande av Elin Johansson som debuterade med bilderboken Veckan före barnbidraget och Hanna Granlund som tecknar succéserien Spöksystrar.

Elin Johansson, Hanna Granlund

Gosedjursfesten

Relaterat

Nyheter

Kommer det bli någon jul?

Veckan före julafton är en varm och tänkvärd berättelse om att vänta, längta och skapa magi av det som finns i juletider. Av duon Elin Johansson och Ellen Ekman som tidigare gjort succé med Hemma hela sommaren och Veckan före barnbidraget.

De är nominerade till Norrlands Litteraturpris 2025

Priset delas ut till förra årets bästa bok med tydlig norrländsk koppling.

De är nominerade till årets plakettpriser

Nomineringarna till Svensk biblioteksförenings litterära barn- och ungdomspriser har tillkännagivits. Bland de nominerade titlarna finns Alla äter alla av Aron Landahl och En vän till tant Irene av Ellen Svedjeland och Elin Johansson med illustrationer av Emma Adbåge.

Prisma Litteraturpris till En vän till tant Irene

”Tematiken är klassisk, men En vän till tant Irene skapar något nytt”, skriver juryn i sin motivering.

De är nominerade till Norrlands litteraturpris 2022

Himlabrand av Moa Backe Åstot och Ett rum till Lisen av Elin Johansson, Ellen Svedjeland och Emma Adbåge är nominerade i kategorin barn- och ungdomslitteratur.