Jag ska banne mej rita själen!

Foto av :

Illustratör: Gunilla Bergström

Publicerad:

2018-02-08

Nordiska Akvarellmuseet presenterar en av våra mest älskade och internationellt erkända bilderbokskonstnärer, Gunilla Bergström. Utställningen pågår den 11 februari – 15 april 2018.

Gunilla Bergström är en av Sveriges främsta bilderboksskapare genom tiderna. ”En dag ska jag banne mej rita själen!” Denna djärva tanke var början till ett 40-tal barnböcker med oförglömliga karaktärer som hon hittills har skrivit och illustrerat.

Utställningen på Nordiska Akvarellmuseet går tillbaka till ursprunget bakom böckerna genom att visa förlagorna med avtryck av konstnärens unika handarbete. Gunilla Bergström använde collage som berättande element i sina verk långt innan den digitala tekniken blev vanlig inom illustrationskonsten. Hon byggde upp sina bilder med hjälp av inklippta tygbitar, tapetprov, bandstumpar m.m. Collagen kombinerades i sin tur med tecknade bildpartier. Alla figurer fick distinkta, svarta konturer som omslöt deras kroppar och skapade volymer.

Utställningen handlar både om form och innehåll i Gunilla Bergströms skapande. Med en säregen färgpalett, exakt linjeföring och skicklig komposition formar hon trovärdiga miljöer, där hennes gestalter befinner sig mitt i en vardag som vi lätt känner igen. Frågorna som ställs är existentiella och gäller alla åldrar. Utanförskap. Rädslor. Utsatthet. Kamratskapets olika sidor. Familjelivets oväntade komplikationer. Lyckans universella principer. Det inre och det yttre. Det stora i det lilla. Det är grunderna i Gunilla Bergströms bilder.

Böckerna om Alfons Åberg har översatts till ett trettiotal språk och utgör merparten av Gunilla Bergströms produktion. Parallellt med bilder från dessa böcker visas utvalda verk ur konstnärskapet, såsom berättelsen om Bill och Bolla.

Relaterade artiklar

Ny Alfons-bok hyllar nyfikenheten och fantasin

Berättelserna om Alfons Åberg har i över 50 år bjudit flera generationer på stora läsupplevelser. När Gunilla Bergström gick bort 2021 lämnade hon efter sig en skatt av nästan färdiga berättelser och skisser, och en önskan om att de skulle nå ut till läsarna. Förra året färdigställdes därför Julkalas, Alfons Åberg. Nu kommer den 28:e berättelsen om Alfons Åberg: Alfons leker Einstein.