Blöjterroristen

Simon Brett

Författare

Tony Ross

Illustratör

Beskrivning

1993-08-24
Svenska

Författare

Simon Brett

Illustratör

Tony Ross

Detaljer

Bokinformation

Originaltitel

How to be a little sod.

Originalspråk

Svenska

Översättare

Bernt Kimmer

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1993-08-24

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789119370525

Antal Sidor

155

Vikt (kg)

0.235

Format

Inbunden

 

Simon Brett, Tony Ross

Blöjterroristen

 

Lilla Vargens spökeribok

Om boken

Härja och spöka har blivit Lilla Vargens nya specialitet. I den nya skolan som han har startat får eleverna lära sig spökdräktstillverkning och att gå genom väggar. Och det finns massor av roliga lekar man kan ha på en spökskola till exempel Hallå hin och midnattsfester. Och så finns det ett ett riktigt skolspöke: Morbror Storstygg som dog av galopperande bönbomber i första boken gör nu comeback! Texten är full av ordskojeri som turneras med originalitet och gott humör av översättaren Einar Heckscher. Full av busfula uttryck som väcker munterhet hos läsare i alla åldrar. Men rekommenderas från ca 5 år och upp. Alla titlar i serien om Lilla Vargen: Lilla Vargens Styggeribok, 2002 Lilla Vargens Våghalsbok, 2002 Lilla Vargens Spökeribok, 2003 Lilla Vargens Deckarbok, 2003 Översättning: Einar Heckscher

Ian Whybrow, Tony Ross

Lilla Vargens spökeribok

Relaterat

Vilda Vic och världens största våg

Om boken

Snöar det verkligen … inomhus?! När Vic kliver in i farmor Maggies verkstad yr det av vita plastkulor i luften. Vad bygger farmor nu? Surfingbrädor! För snart väntar ett nytt äventyr, den här gången bland havets mäktigaste vågor!
Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, packas full för en resa till Biarritz. Men som alltid tar historien en oväntad vändning, för plötsligt befinner sig Vic och gänget på Hawaii för 200 år sedan! Där möter de surfande kungligheter, paddlar bland havssköldpaddor och lär sig att bemästra vågorna.Men när en mullrande vulkan vaknar till liv och skapar en enorm jättevåg gäller det att tänka snabbt. Kommer de att våga surfa på världens största våg?Vilda Vic och världens största våg är ett fartfyllt och lekfullt äventyr fyllt av humor, fakta och hisnande upplevelser. Lär dig om surfande och om hur vågor och vulkaner fungerar, och upptäck att nyfikenhet är den bästa kompassen i världen.Perfekt för barn som älskar hav, spänning och att lära sig nya saker längs vägen.

Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic:"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo.” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten, Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens största våg