bok

Barnens bästa visor

Gösta Åberg

Författare

Astrid Thorlund

Illustratör

Beskrivning

1998-06-01
Svenska

Författare

Gösta Åberg

Illustratör

Astrid Thorlund

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Lågpris

Publiceringsdatum

1998-06-01

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129645323

Antal Sidor

43

Höjd (mm)

270

Vikt (kg)

0.366

 

Barnens bästa visor

Gösta Åberg, Astrid Thorlund

Barnens bästa visor

 

Draken med de röda ögonen

Om boken

Det här är historien om den lilla gröna draken som föddes en dag av suggan i svinstian. Och om hur barnen i gården matade den lilla draken med ljusstumpar, snören och korkar, och kelade med honom så att han blev riktigt tam. Ända tills den kväll då han blev utsläppt i hagen tillsammans med smågrisarna. Då kom han fram och tog farväl och flög sedan iväg mot den eldröda solen.

Astrid Lindgrens berättelse, så fylld med känslor, och Ilon Wiklands både roliga och vackra bilder ger berättelsen en säregen magi.

Astrid Lindgren, Ilon Wikland

Draken med de röda ögonen

Relaterat

Enkla och roliga fakta om giftiga djur

Om boken

Varning för giftiga djur!
Tänk dig en gullig groda med jättegiftig hud. Eller en vacker snäcka som kan döda upp till 700 människor. Eller världens farligaste orm med sylvassa gifttänder … Läskigt förstås, men också väldigt spännande.De giftiga djuren finns över hela vår planet, till och med här i Sverige! I den här boken kommer du att få lära dig massor om dem. Läs om vilka som dödar flest människor och andra djur varje år, vilka som bara låtsas vara giftiga och om hur vi människor faktiskt kan använda djurens gift som medicin.Du får också tips om hur du kan pyssla din egen giftorm eller spindel."Wiberg har kunskap och förmåga att presentera fakta om djur, så att det blir lärorikt, spännande och roligt, och den förmågan använder hon med fingertoppskänsla även i denna bok." - BTJEnkla och roliga fakta är en serie från Rabén & Sjögren med lekfulla faktaböcker om barnens favoritämnen med färgglada bilder och lagom mycket text på helt rätt nivå. Perfekt för nyfikna och faktasugna barn från förskoleåldern och uppåt. Julia Wiberg är barnens favorit med sin programserie Djur med Julia på SVT Barn och sina tidigare populära barnfaktaböcker. De lekfulla och färgsprakande bilderna är skapade av den populära illustratören Mattias Andersson som bland annat medverkar i KP.Läs också:
Enkla och roliga fakta om rymden
Enkla och roliga fakta om dinosaurier
Enkla och roliga fakta om kroppen
Enkla och roliga fakta om hajar
Enkla och roliga fakta om vulkaner

Julia Undén Wiberg, Mattias Andersson

Enkla och roliga fakta om giftiga djur

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin