bok

De tre grottornas berg

Per Olov Enquist

Författare

Stina Wirsén

Illustratör

Beskrivning

2003-08-08
Svenska
9-12

Författare

Per Olov Enquist

Illustratör

Stina Wirsén

Per Olov Enquist gör barnboksdebut med en alldeles sann berättelse från den värmländska skogen.

I Minas drömmar dyker en otäck krokodil upp. Hon känner sig inte alls särskilt modig, men morfar kanske har lösningen på Minas problem - han vet att man måste göra något lagom farligt för att övervinna sina rädslor. Kusinerna Mina, Moa, Marcus och Ia får därför följa med morfar på en expedition till De Tre Grottornas Berg, som ligger i Värmland, nära norska gränsen. En expedition som nästan slutar i en katastrof.

Läs om fyra modiga barn som under nästan övermänskliga faror lyckas rädda både sig själva och sin morfar från berget där det finns både björnar och vargar. För att inte tala om vargmördarna, som angriper.

Stina Wirsén har gjort illustrationer till denna barnbokspärla.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2003-08-08

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129658750

Antal Sidor

144

Ryggbredd (mm)

13

Höjd (mm)

200

Vikt (kg)

0.322

Bredd (mm)

150

 

De tre grottornas berg & Den tredje grottans hemlighet

Om boken

Den första mannen, han som liknade en dödskalle, stod några ögonblick alldeles stilla och fixerade barnen. Han hade haft en pistol i handen och en kalasjnikov på ryggen; nu höjde han långsamt pistolen, sänkte den sedan, stoppade in den i hölstret. Ingen av de andra tre männen rörde sig.

- Välkomna till Helgeboda, sa morfar.

Barnen såg med en gång att detta var fel sak att säga. Helt fel. De fyra männen log inte. Rörde inte min.

Det här är de alldeles sanna berättelserna om hur fyra modiga och kloka barn lyckas rädda både sig själva och sin morfar från några katastrofala expeditioner till De tre grottornas berg. Det är klassiska äventyr berättat med humor och värme, lika roliga att läsa högt som att läsa själv.

Per Olov Enquist är flerfaldigt prisbelönad för sina romaner och sin dramatik. Den första barnboken De tre grottornas berg har översatts till 22 språk och tilldelats Die Zeits pris "Luchs" för bästa barnbok i Tyskland.

Per Olov Enquist, Leonard Erlbruch

De tre grottornas berg & Den tredje grottans hemlighet

Den tredje grottans hemlighet

Om boken

Marcus, nio år, har tre stora talanger: enhandsapplåd, stå skyltdocka och gråta i mörkret. Kanske ska han få användning för dem när han och hans kusiner Mina och Gabriel ställs inför en till synes omöjlig situation, den som leder till slutuppgörelsen med de ryska knarksmugglarna och deras svarta helikopter på toppen av De tre grottornas berg.

Barnen är på besök i morfars sommarhus i Helgeboda, i västra Värmland, och en dag finner de ett stort övergivet tält dolt i skogen vid sjöns strand. Något är fel. Något hotfullt avtecknar sig. En karta i ett sönderrivet exemplar av den litauiska utgåvan av morfars första barnbok leder upp till berget som de för fyra år sedan upptäckte, och till den tredje grotta som de aldrig fick gå in i, och som beboddes av en björn.
Marcus, Gabriel och Mina tvingas anträda en ny expedition, ledsagad av en nu ganska skraltig morfar som mest är till besvär. Men de får överraskande tre vänner, tre djur som i den dramatiska slutuppgörelsen står vid deras sida. Det är björnen, vargen och den svarta ormen. Och sist men inte minst: den ofattbart tappra hunden Pelle, som till sist övertar ledningen av deras modiga kamp.

Per Olov Enquists första barnbok, De tre grottornas berg, översattes till 22 språk, och fick tidningen Die Zeits stora pris "Lucs" för årets bästa barnbok i Tyskland. Denna hans andra barnbok, Den tredje grottans hemlighet, är ett klassiskt äventyr berättat med humor och värme, lika roligt att läsa högt som att läsa själv.

Per Olov Enquist

Den tredje grottans hemlighet

 

Rut & Knut & lilla Tjut

Om boken

Läs, rimma och njut med gruvliga Lilla Tjut! Vi har väntat länge på en syskonbok men nu har den äntligen kommit! Rut & Knut har fått en lillasyster som heter Tjut! Hon är visserligen både busig, bortskämd och bajsig, men hon är också väldigt gullig. En grymt cool bok med helt underbara rim! Full fart från början är det i den oemotståndliga action-storyn. som börjar redan på sjukhuset där Rut och Knut kollar in Lilla Tjut med återhållna känslor. Blöjor, bad, fruktansvärda tjut blir snart en del av vardagen. Rut och Knut står faktiskt inte ut! Spill och dräll, kladd och klet, inget bordsskick, vilken smet! Men Tjut växer och blir stark, och snart så kan hon åka till en park! Hon äter sand och gungar, men sen är Tjut borta! Aldrig älskar man någon så mycket som när dom varit borta. Men när Tjut får en mycket större present än Rut och Knut är allt tillbaka till det vanliga igen. Vad händer med vår syskonskara? Vi slutar bråka, snälla rara Vi gillar ju oss alla tre en trippelkram! Häng med på det! Stina Wirsén expressiva bilder tar texten vidare, in i de goda, men ibland också uppslitande, syskonrelationerna. Bilderna är proppade med känslor som visar på pricken fångade uttryck för vad det innebär att hitta sin plats som ett syskon bland flera. Rut & Knut är på väg att bli rikskändisar! Nu finns de både på Polarn´& Pyrets T-shirts och i Sagostaden på "Junibacken" på Djurgården i Stockholm. Rut & Knuts sagohus invigdes våren 2004 och intogs blixtsnabbt av den unga publiken som bara älskar det.

Carin Wirsén, Stina Wirsén

Rut & Knut & lilla Tjut

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Lilla känsloboken

Om boken

Äntligen en känslobok för förskoleåldern!
Ilska som bränner, glädje som bubblar och oro som skaver: När man är liten är känslorna starka och många, och det är inte alltid så lätt att förstå vad det är man känner. I Lilla känsloboken får barn på ett lekfullt och tryggt sätt lära sig mer om känslor och hur man kan hantera dem. Varför blir man arg? Hur känns det när man är glad? Vad kan man göra om man känner sig orolig eller ledsen?I både faktaavsnitt och roliga berättelser får vi lära oss känna igen tio olika känslor, från glädje och nyfikenhet till rädsla och skam. Med färgstarka illustrationer, enkla texter och frågor som öppnar upp för samtal blir boken ett naturligt sätt att prata om känslor hemma, på förskolan eller i barngruppen.En avdramatiserande och inkännande bok som kan hjälpa till att förstå och sätta ord på det som känns inuti och att spegla sig i andras känslor - och upptäcka att alla känslor är okej.   Barnpsykologen Reyhaneh Ahangaran syns ibland i TV4 Nyhetsmorgon och SVT där hon svarar på föräldrars frågor kring barn och deras känsloliv. Hon står bakom flera storsäljande böcker på samma tema för lite äldre barn: Känsloboken, Allt som händer inuti, Boken om oro med flera. Maria Källström är en väletablerad illustratör och har gjort bilder till en rad faktaböcker och bilderböcker som till exempel Enkla och roliga fakta om kroppen.

Reyhaneh Ahangaran, Maria Källström

Lilla känsloboken