bok

Demokratihandboken

Sassa Buregren

Författare

Beskrivning

2003-08-08
Svenska
9-12

Författare

Sassa Buregren

Demokratihandboken präglas helt igenom av demokratiska värderingar och respekt för sin läsare. Den undersökande uppläggningen och det engagerande sättet att skriva gör den till verkligt spännande läsning, med en för barns möjligheter att hävda sina rättigheter rentav revolutionerande potential. FN:s konvention om Barnens rättigheter inleder och avslutar boken. Omsluten av denna börjar flickan Jorinda utforska var beslut på olika nivåer fattas och vart hon kan vända sig för att göra sin röst hörd och därmed utnyttja sina mänskliga rättigheter. Mot slutet av boken presenteras några av hennes medmänniskor, som tidigare - ibland med livet som insats - kämpat för allas lika värde. Möjligen blir någon överraskad av att majoriteten av dem är kvinnor och barn." Det är sällan efterfrågan på en faktabok inte avtar, men så är det med Demokratihandboken som kommer ut i ny reviderad utgåva, uppdaterad med den senaste utvecklingen i Eu, de nya svenska ministrarna med mera. Sassa Buregren är mångsysslare; konstnär, illustratör, författare och lärare i Lilla Varbergsakademin. Carl von Linné-plaketten 2002 tilldelas Sassa Buregren för Demokratihandboken. Hon har tidigare givit ut Tecken på papper, 1995, tillsammans med sin bror Björn Thomasson. Hennes faktabok Vem är jag? Släktforskning för barn, kom ut 1998. Båda är utgivna av Alfabeta.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2003-08-08

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129659412

Antal Sidor

56

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

240

Vikt (kg)

0.307

Bredd (mm)

190

 

Lilla feministboken

Om boken

En nödvändig bok som ställer många viktiga frågor, lättfattligt berättar bitar ur feminismens historia och ger en rad handfasta tips på hur man själv kan påverka sin situation. Ingjuter en välbehövlig dos självförtroende i unga tjejer. När Ebba äter frukost får hon plötsligt syn på en bild i tidningen. Det är åtta gubbar i kostym. Världens mäktigaste står det. Är det de som bestämmer i världen? Varför är det inga kvinnor med på bilden?
Det här verkar så konstigt att Ebba sätter igång en utredning. Vill inte kvinnor bestämma? Får inte kvinnor bestämma? Har det alltid varit så?

På vägen får hon lära sig hur kvinnor hade det på mormors mormors tid, vad hennes egen mamma gjorde för att uppfostra henne så jämlikt som möjligt, vilka kvinnliga ledare det egentligen finns och har funnits i världen, men också en rad handfasta tips på hur hon kan få sin egen stämma hörd i olika sammanhang. Sassa Buregren skriver lättfattligt och pedagogiskt om ett viktigt ämne. Boken är rikt illustrerad, både med Sassas svartvita teckningar och foton. "Om flera följer tipsen i boken kan vi se fram emot en spännande höst - våra folkvalda och andra makthavare lär inte få en lugn stund."
Hallands Nyheter om Demokratihandboken Sassa Buregren är bildpedagog, konstnär, författare och lärare i Lilla Varbergsakademin. År 2002 tilldelades hon Carl von Linné-plaketten för Demokratihandboken.

Sassa Buregren

Lilla feministboken

Relaterat

Hotet från rymden

Om boken

Vem är vän och vem är fiende ...?
En enorm rymdstation svävar över staden där Andromeda och resten av UFO-klubben bor. Statsministern säger att rymdvarelserna vill jordens befolkning väl, och människorna börjar förbereda en stor fest för att välkomna dem. Men Andromeda och gänget vet att hon har fel. Varelserna på stationen är canisier – onda utomjordingar som tänker stjäla jordens uran och ta över planeten. Som om det inte vore nog vill de förgöra katterna från planeten Felisius, som gömmer sig här på jorden. Tillsammans med överste Hannibal bestämmer sig UFO-klubben för att stoppa dem. Men vem kan de lita på? Canisierna finns överallt – ibland där man minst anar det. Och mitt i allt blir Andromeda jagad av Rymdstyrelsens agenter. Snart vet hon inte längre vem som är vän … och vem som är fiende.Måns Nilsson (komiker och författare, känd från humorduon Anders & Måns och deckarna Morden på Österlen) och Kim W. Andersson (författare och serietecknare) har skapat ett spännande, färgsprakande äventyr med lagom mycket text och fantastiska illustrationer. Det är full fart från första sidan och man vill hela tiden läsa vidare för att se hur det ska gå för Andromeda och resten av UFO-klubben. Hotet från rymden är tredje och avslutande delen i trilogin UFO-klubben. Läs också Katternas hemlighet och Gänget slår tillbaka. Spänn fast säkerhetsbältena för snart är det dags att landa!

Måns Nilsson, Kim W Andersson

Hotet från rymden