bok

Gult är fult, Sune

Sören Olsson

Författare

Anders Jacobsson

Författare

Lovisa Lesse

Illustratör

Sören Olsson

Illustratör

Beskrivning

2004-08-11
Svenska
6-9

Författare

Sören Olsson, Anders Jacobsson

Gult är fult, Sune i ny, fin utgåva!

Sune älskar påsken nästan lika mycket som sin födelsedag och julafton. Det är jättekul att dela ut påskpussar, leta efter äggen som påskharen har gömt och smälla påsksmällare med pappa bombexperten.

Däremot är det inte så roligt att gå påskkärring med Sophie och Isabelle. En tioåring utklädd till gubbe får bara halvrutten frukt, medan gulliga tjejer får massor med godis och pengar. Om Sune ska ha en chans mot söta Sophie och charmiga lillasyster Isabelle måste han tyvärr klä ut sig till tjej .

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Sune

Publiceringsdatum

2004-08-11

Läsordning

13

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129660456

Antal Sidor

128

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

208

Vikt (kg)

0.297

Bredd (mm)

155

 

Håkan Bråkans julafton

Om boken

Håkan tycker att det är så mysigt med julen. Då är alla familjer tillsammans. Precis då säger mamma det där hemska som Håkan aldrig ska glömma:
- Men ni vet väl att det finns folk som jobbar på julafton?
- Men ... är inte det förbjudet? Kan man inte göra något?

Håkans lista över alla som jobbar på julafton:
Polisen
Tjuvarna
Prästen
Döden
Tanterna och gubbarna i affären
Sjukhusmänniskorna
Han som vevar hissen upp och ner i stora höghuset vid biblioteket
De som man ser på teve
Arga gubben som kör plogbilen
Taxichaufförerna
Brandkåren och ambulansen

Håkan funderar på hur han ska kunna ge alla som jobbar lite jul. Tyvärr har han bara 23,50:- så det räcker inte till julklappar åt allihop. Han måste komma på någon annan plan. Så får han plötsligt världens bästa idé ...

Sören Olsson, Anders Jacobsson, Eva Lindén

Håkan Bråkans julafton

 

Ärligt talat, Juni

Om boken

"Hela Tristan grejen är hur konstig som helst. Min hjärna går i baklås när jag ska prata med honom. Hans supergulliga leende gör mig jättenervös och så hoppar lögnerna som grodor ur min mun."

För Juni Sandström är det här med sanningen inte så himla lätt. Ibland liksom pratar hon innan hon hinner tänka efter. Och värst blir det när Tristan är i närheten. Så när han frågar om hon vill hänga med och rida på hans mosters hästgård på jullovet, så bara råkar Juni säga att hon är på väg till Bahamas. Det hade ju varit kul om det var sant, men nu blir det istället en riktig ljugsoppa. Och mitt i alltihop blir Alba sur på Juni, helt utan anledning - eller? Det blir mycket att reda ut i stallets sadelkammare.

Lin Hallberg är en av våra mest framstående barn- och ungdomsförfattare. I böckerna om den ofrivilliga ryttaren Juni kombinerar hon två av sina bästa grenar: att berätta om relationer på mellanstadiet och att trovärdigt ge liv åt stallmiljön. En stor portion humor präglar böckerna, och den förstärks av Lovisa Lesses träffsäkra illustrationer. Man behöver inte vara hästintresserad för att gilla böckerna om Juni, det räcker att ha gått på mellanstadiet.

Ärligt talat, Juni! är en fristående fortsättning på Det är jag som är Juni.

"Med glimten i ögat har Lin Hallberg tecknat en ytterst trovärdig bild av någon som med dödsförakt ger sig ut på okänt vatten. Läsare, ung som gammal, kan känna igen sig /.../ Kanhända är denna välskrivna bok, Det är jag som är Juni, första delen i en helt ny serie, om så är fallet ser jag fram emot en fortsättning!" Elisabeth Frank, BTJ

Lin Hallberg, Lovisa Lesse

Ärligt talat, Juni

 

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Lilla känsloboken

Om boken

Äntligen en känslobok för förskoleåldern!
Ilska som bränner, glädje som bubblar och oro som skaver: När man är liten är känslorna starka och många, och det är inte alltid så lätt att förstå vad det är man känner. I Lilla känsloboken får barn på ett lekfullt och tryggt sätt lära sig mer om känslor och hur man kan hantera dem. Varför blir man arg? Hur känns det när man är glad? Vad kan man göra om man känner sig orolig eller ledsen?I både faktaavsnitt och roliga berättelser får vi lära oss känna igen tio olika känslor, från glädje och nyfikenhet till rädsla och skam. Med färgstarka illustrationer, enkla texter och frågor som öppnar upp för samtal blir boken ett naturligt sätt att prata om känslor hemma, på förskolan eller i barngruppen.En avdramatiserande och inkännande bok som kan hjälpa till att förstå och sätta ord på det som känns inuti och att spegla sig i andras känslor - och upptäcka att alla känslor är okej.   Barnpsykologen Reyhaneh Ahangaran syns ibland i TV4 Nyhetsmorgon och SVT där hon svarar på föräldrars frågor kring barn och deras känsloliv. Hon står bakom flera storsäljande böcker på samma tema för lite äldre barn: Känsloboken, Allt som händer inuti, Boken om oro med flera. Maria Källström är en väletablerad illustratör och har gjort bilder till en rad faktaböcker och bilderböcker som till exempel Enkla och roliga fakta om kroppen.

Reyhaneh Ahangaran, Maria Källström

Lilla känsloboken