bok

Ring veterinären!

Charlotte Hage

Författare

Margareta Nordqvist

Illustratör

Beskrivning

2004-05-14
Svenska
9-12

Författare

Charlotte Hage

Nu i vår nya serie 8-12! Böckerna om Fanny och Martina tar barns djurintresse på allvar. Intressanta fakta blandas med spännande äventyr där djuren alltid står i centrum. Visste du att delfiner är romantiska och gärna kelar med varandra? Eller att marsvin i själva verket är flockdjur? Det och mycket, mycket mer kan man lära sig tillsammans med kompisarna Fanny och Martina i böcker som på ett spännande och lustfyllt sätt blandar fakta om djur med ljuvliga illustrationer och vardagsäventyr där djuren står i centrum. Sagt om Charlotte Hages böcker: "Ett riktigt litet uppslagsverk för alla de vetgiriga flickor och pojkar i lågstadieåldern, som är lika tokiga i djur som bokens huvudpersoner." Östran om Ring veterinären! "Efter varje kapitel finns det fakta om de olika djuren. Det gör den här boken extra bra och rolig." Lisa 9 år, Hemmets Veckotidning om Mer vild än tam! "En perfekt bok för dem som gillar djur. Förutom den vanliga berättelsen får läsaren också en hel del djurkunskap." Skånska Dagbladet om Extramatte finnes! Charlotte Hage är journalist och manusförfattare och allra helst skriver hon om djur. För TV4 har hon gjort Veterinärerna, en familjebok som bygger på TV-succén med samma namn. Hon har också skrivit svenskt manus till TV-serien Hundjobb. Många av Charlotte Hages böcker utspelar sig på Öland, där hon själv gärna sitter och skriver i sitt sommarhus. Alltid med Jack Russell-terriern Otto vid sina fötter. I serien om Fanny och Martina: Del 1: Extramatte finnes! Del 2: Ring veterinären! Del 3: Mer vild än tam! Övrigt: Kul med hund

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Fanny & Martina

Publiceringsdatum

2004-05-14

Läsordning

2

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129661095

Antal Sidor

144

Ryggbredd (mm)

11

Höjd (mm)

185

Vikt (kg)

0.201

Bredd (mm)

135

 

Hundar som jobbar

Om boken

Häng med Ruff, Kaisa, Markus och många fler till jobbet. De är alla hundar som jobbar. Polishunden Ruff letar narkotika, Kaisa är servicehund åt Karin som är handikappad och Markus är både stallhund och skådis. Boken är rikligt illustrerad med färgfoton.

Charlotte Hage, Mikael Hage

Hundar som jobbar

 

 

Relaterat

Läs - När Ida och Ada blev osams

Om boken

LÄS-NIVÅ 3
Ida och Ada är bästa vänner! De gör allt tillsammans, men hur ska det gå när Ida hellre vill vara med i simuppvisningen än att gå på ridningen?I den här genomillustrerade läseboken ryms fyra längre texter för den som knäckt läskoden och är redo för lite större läsutmaningar.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 OCH 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Sanna Borell stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1 – För den som vill börja läsa - Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser- Enkla ord med lätt stavning- Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2 – För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenNivå 3 – För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaHej haj (Läsnivå 1)STOR och Liten flyttar ihop (Läsnivå 2)

Katarina Kuick, Sanna Borell

Läs - När Ida och Ada blev osams

Läs - STOR och Liten flyttar ihop

Om boken

LÄS-NIVÅ 2
Det är dags för vännerna STOR och Liten att flytta ihop. Men det visar sig att det inte är lika enkelt som de först trott. Och sen kommer dessutom Lagom och lägger sig i!I den här genomillustrerade läseboken ryms fyra texter i både versaler och gemener för den som just börjat läsa.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Hedvig Häggman-Sund stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1 – För den som vill börja läsa- Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser- Enkla ord med lätt stavning- Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2 – För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenNivå 3 – För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaHej haj (Läsnivå 1)När Ida och Ada blev osams (Läsnivå 3)

Katarina Kuick, Hedvig Häggman-Sund

Läs - STOR och Liten flyttar ihop

Läs - Hej haj!

Om boken

LÄS-nivå 1
Hälsa på hajar, följ med till djurens olika bon och leta efter Rut!I den här genomillustrerade läseboken, för den som vill börja läsa, ryms 11 berättelser –alla med korta, enkla ord och humoristiska bilder.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av David Henson stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1 – För den som vill börja läsa- Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser - Enkla ord med lätt stavning - Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2 – För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenNivå 3 – För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaSTOR och Liten flyttar ihop (Läsnivå 2)När Ida och Ada blev osams (Läsnivå 3)

Katarina Kuick, David Henson

Läs - Hej haj!