bok

Kul med hund

Charlotte Hage

Författare

Margareta Nordqvist

Illustratör

Beskrivning

2001-06-14
Svenska

Författare

Charlotte Hage

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2001-06-14

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129653175

Antal Sidor

117

Vikt (kg)

0.28

 

Hundar som jobbar

Om boken

Häng med Ruff, Kaisa, Markus och många fler till jobbet. De är alla hundar som jobbar. Polishunden Ruff letar narkotika, Kaisa är servicehund åt Karin som är handikappad och Markus är både stallhund och skådis. Boken är rikligt illustrerad med färgfoton.

Charlotte Hage, Mikael Hage

Hundar som jobbar

 

Relaterat

Superklassen

Om boken

Vill du ge dina elever superkrafter som stärker deras självförtroende, empati och samarbetsförmåga? Då är Superklassen svaret! Skapat av Elias Våhlund, författare till succéserien Handbok för Superhjältar, och läraren Gisela Persson, erbjuder detta material övningar som utvecklar barnens icke-kognitiva förmågor – egenskaper som kommer att vara avgörande såväl på den framtida arbetsmarknaden som i livet.
Med lekfulla, inspirerande och utmanande övningar får eleverna bland annat:· Självförtroende att våga drömma och stå upp för sig själva· Empati och förståelse för sina klasskamrater· Motivation och kreativitet som spränger gränserSom lärare får du:· 25 nivåindelade övningar för att stärka elevers självförtroende, motivation, samarbetsförmåga, empati, egna välmående samt kreativitet och nyfikenhet· Ett tydligt material att följa· Ett bra verktyg för att stärka och trygga eleverna!Lärarhandledningen är uppdelad i tre nivåer och passar för alla åldrar. Övningarna är enkla att följa och är byggda för att skapa en trygg skolmiljö där lärandet kan vara i fokus. Under våren 2024 har materialet också testats av Tyresö kommuns alla skolor, med gott resultat.Om författarna:ELIAS VÅHLUND är också författare till barnboksserien Handbok för Superhjältar. Han var tidigare pedagog och utbildningsansvarig för ett cirkusgymnasium samt en stuntutbildning. Elias har även skapat CirkusMobilen – en ambulerande cirkusskola för barn- och ungdomar med funktionsnedsättningar.GISELA PERSSON arbetar som lärare i idrott och hälsa samt som pedagoghundförare. Hon är enormt driven och engagerad på skolan och uppskattar att arbeta med skolutveckling. Gisela är förstelärare i värdegrund och hennes hjärta brinner för att alla barn ska känna sig trygga och glada i skolan.

Elias Våhlund, Gisela Persson

Superklassen