bok

Kafé Moonlight

Eva Susso

Författare

Beskrivning

2005-01-07
Svenska
9-12

Författare

Eva Susso

Något skumt pågår på den lilla ön utanför Gröndal. Hanna och hela gänget bestämmer sig för att undersöka saken.
Ja, hela gänget föutom utom Leonardo, som Hanna är ihop med förstås. För Leonardo är i Gambia nu och hälsar på hos sin pappa. Tänk om har aldrig kommer tillbaka?

Under en spaning träffar Hanna, Big, Isimmi, Nicke, Fanny och hunden Sigge två killar och en tjej som rymt hemifrån. Hur ska Hanna och hennes kompisar kunna hjälpa dem? Är det rätt att skvallra för en vuxen?

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Hanna och Leonardo

Publiceringsdatum

2005-01-07

Läsordning

3

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129662757

Antal Sidor

144

Ryggbredd (mm)

11

Höjd (mm)

192

Vikt (kg)

0.2

Bredd (mm)

138

Recensioner

Pressröster om Kafé Moonlight

"Den är lätt att läsa och både vardaglig och spännande i en bra kombination." BTJ "Eva Susso skriver allt bättre och hon blir alltmer tonsäker. Kafé Moonlight är en av hennes bästa böcker." SvD "Här finns en tillit till det positivt mänskliga som jag uppskattar." BTJ om Kafe Moonlight

 

Din första bok

Om boken

Välkommen till världen! Här kommer en tjock och fin samlingsvolym med det allra bästa för alla efterlängtade knytt - en bok att växa med, där kärleken till det lilla barnet står i centrum. Noga utvalda berättelser som passar de minsta varvas med rim och ramsor, fina dikter och roliga sånger. Du hittar älskade barnbokskaraktärer som Pippi, Max och Kotten men även nyare favoriter av stjärnor som Emma AdBåge och Lena Sjöberg, och dessutom flera helt nyskrivna och nyillustrerade verk. En riktig barnboksskatt i en enda bok och den perfekta presenten till alla små nykomlingar.

Jujja Wieslander, Astrid Lindgren, Emma AdBåge, Barbro Lindgren, Lena Anderson, Arne Norlin, Lennart Hellsing, Antologi , Carl Johanson, Lena Sjöberg, Ester Chiedza Roxberg, Ulf Stark, Siri Ahmed Backström, Eva Susso, Lena Olsson, Emma AdBåge, Cecilia Heikkilä, Charlotte Ramel, Nathalie Ruejas Jonson, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Eva Eriksson, Lena Anderson, Ellen Ekman, Lena Sjöberg, Jonas Burman, Marit Törnqvist, Carl Johanson, Catarina Kruusval, Laura Di Francesco, Benjamin Chaud, Marika Maijala, Siri Ahmed Backström

Din första bok

 

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Lilla känsloboken

Om boken

Äntligen en känslobok för förskoleåldern!
Ilska som bränner, glädje som bubblar och oro som skaver: När man är liten är känslorna starka och många, och det är inte alltid så lätt att förstå vad det är man känner. I Lilla känsloboken får barn på ett lekfullt och tryggt sätt lära sig mer om känslor och hur man kan hantera dem. Varför blir man arg? Hur känns det när man är glad? Vad kan man göra om man känner sig orolig eller ledsen?I både faktaavsnitt och roliga berättelser får vi lära oss känna igen tio olika känslor, från glädje och nyfikenhet till rädsla och skam. Med färgstarka illustrationer, enkla texter och frågor som öppnar upp för samtal blir boken ett naturligt sätt att prata om känslor hemma, på förskolan eller i barngruppen.En avdramatiserande och inkännande bok som kan hjälpa till att förstå och sätta ord på det som känns inuti och att spegla sig i andras känslor - och upptäcka att alla känslor är okej.   Barnpsykologen Reyhaneh Ahangaran syns ibland i TV4 Nyhetsmorgon och SVT där hon svarar på föräldrars frågor kring barn och deras känsloliv. Hon står bakom flera storsäljande böcker på samma tema för lite äldre barn: Känsloboken, Allt som händer inuti, Boken om oro med flera. Maria Källström är en väletablerad illustratör och har gjort bilder till en rad faktaböcker och bilderböcker som till exempel Enkla och roliga fakta om kroppen.

Reyhaneh Ahangaran, Maria Källström

Lilla känsloboken