bok

Kär i Hanna

Eva Susso

Författare

Beskrivning

2005-01-07
Svenska
9-12

Författare

Eva Susso

Leonardo har två saker att ta hand om. Den ena rör Hanna, som han är kär i. De har varit ihop i mer än ett år, men nu har Hanna gjort slut! När två tjejer i hans nya skola frågar chans på honom får han en idé. Kanske att Hanna kommer på andra tankar om han gör henne svartsjuk? Den andra saken rör farbror Baba i Gambia. Ända sen Leonardo var där och hälsade på har han drömt om att farbror Baba ska komma till Sverige och uppleva en riktigt vinter. Problemet är att farbror Baba inte har råd. Men Leonardo ber sin vän Hassan om hjälp. Hassan, som har en kombinerad videouthyrning och kemtvätt, och dessutom spelar på hästar. "Detta är en mycket härlig förtsättning på "Kafé Moonlight" ... en fin berättelse om både kärlek, vänskap och släktskap. BTJ "Eva Susso berättar sin historia med stor ömsinthet och fingertoppskänsla för mellanstadieålderns skämtlynne. Det är en varmhjärtad bok som engagerat skildrar allt från pussar och galna matlagningsexperiment till besvärliga småsyskon och de första stegen mot vuxenlivet." Södermanlands nyheter om Kär i Hanna Eva Susso är författare på heltid och bor i Gröndal med sina tre barn. Rabén & Sjögrenböcker i serien om Hanna: Kärleksexperimentet 2001 Klapp Kram Kyss 2001 Kafé Moonlight 2002 Kär i Hanna 2003

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Hanna och Leonardo

Publiceringsdatum

2005-01-07

Läsordning

4

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129662771

Antal Sidor

176

Ryggbredd (mm)

13

Höjd (mm)

193

Vikt (kg)

0.228

Bredd (mm)

139

Recensioner

Pressröster om Kär i Hanna

"Här finns en tillit till det positivt mänskliga som jag uppskattar." Eva Pennegård, BTJ

 

Din första bok

Om boken

Välkommen till världen! Här kommer en tjock och fin samlingsvolym med det allra bästa för alla efterlängtade knytt - en bok att växa med, där kärleken till det lilla barnet står i centrum. Noga utvalda berättelser som passar de minsta varvas med rim och ramsor, fina dikter och roliga sånger. Du hittar älskade barnbokskaraktärer som Pippi, Max och Kotten men även nyare favoriter av stjärnor som Emma AdBåge och Lena Sjöberg, och dessutom flera helt nyskrivna och nyillustrerade verk. En riktig barnboksskatt i en enda bok och den perfekta presenten till alla små nykomlingar.

Jujja Wieslander, Astrid Lindgren, Emma AdBåge, Barbro Lindgren, Lena Anderson, Arne Norlin, Lennart Hellsing, Antologi , Carl Johanson, Lena Sjöberg, Ester Chiedza Roxberg, Ulf Stark, Siri Ahmed Backström, Eva Susso, Lena Olsson, Emma AdBåge, Cecilia Heikkilä, Charlotte Ramel, Nathalie Ruejas Jonson, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Eva Eriksson, Lena Anderson, Ellen Ekman, Lena Sjöberg, Jonas Burman, Marit Törnqvist, Carl Johanson, Catarina Kruusval, Laura Di Francesco, Benjamin Chaud, Marika Maijala, Siri Ahmed Backström

Din första bok

 

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln

Fel slags kärlek

Om boken

"en insiktsfull pärla om att hitta sig själv mitt i livets alla skavande relationer." Helhetsbetyg 4 – Charlotte Nordenfelt, BTJ
Vad gör man när ens största crush plötsligt flyttar in – och ska bli ens nya bonusbrorsa?I skolan är Hanna mest tyst, men i huvudet är volymen desto högre. Där trängs tusen olika tankar med musiken, låttexterna och de svallande känslorna för Dennis, skolans snyggaste kille. En sådan som man bara kan vara kär i på avstånd.Men en dag plingar det på dörren och där står han. Guden Dennis. Med fullpackade väskor. Och sin pappa. Som råkar vara ihop med Hannas mamma.Plötsligt är livet ett kaos av förbjudna känslor och familjemiddagar där ingen säger vad de egentligen menar. Samtidigt börjar det skava i relationen med bästisen Ayo som pushar Hanna att våga ta plats och ställa upp i skolans talangtävling. Något som är ungefär lika lockande som att bada i en isvak.Fel slags kärlek är en pricksäker och humoristisk berättelse om krånglig kärlek, vänskap som sätts på prov, och om modet att kliva upp på scenen när man egentligen inte vågar. "Fel slags kärlek är en träffsäker och humoristisk ungdomsroman om brytpunkten mellan barndom och tonår. Med en osviklig känsla för ungas inre kaos tecknar Boström ett varmt porträtt av fjortonåriga Hanna, som ställs inför en komplicerad vardag när skolförälskelsen Dennis plötsligt blir hennes bonusbror. Bokens främsta styrka är Hannas levande berättarröst, fylld av drastisk humor, popkulturella referenser och pricksäkra liknelser. /---/ Boström balanserar mästerligt mellan det fnissiga och det smärtsamma." – Charlotte Nordenfelt, BTJ

Greta Boström

Fel slags kärlek