bok

Den sista kampen

Taynikma 10

Jan Kjær

Författare

Merlin P. Mann

Författare

Jan Kjær

Illustratör

Beskrivning

2007-10-10
Svenska
6-9

Författare

Jan Kjær, Merlin P. Mann

Illustratör

Jan Kjær

Tionde och sista delen i serien "Taynikma".

Söder om bergen, norr om havet ligger landet Tayklanien. Här härskar ljusets odödliga furstinna sedan snart 100 år. En actionserie i mangastil! I färg! Och inbunden!

Äntligen har Koto, Monto, Artan och Sarina kommit fram till furstinnans fästning. Ingenting visar sig vara som de trott. Vem är vän och vem är fiende? Och vem ska utkämpa den sista kampen?

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originaltitel

Den Sidste Kamp

Originalspråk

Svenska

Översättare

Lena Ollmark

Språk

Svenska

Serie

Taynikma

Publiceringsdatum

2007-10-10

Läsordning

10

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129667431

Antal Sidor

64

Ryggbredd (mm)

11

Höjd (mm)

198

Vikt (kg)

0.198

Bredd (mm)

143

 

Den sista kampen

Om boken

Tionde och sista delen i serien "Taynikma". Söder om bergen, norr om havet ligger landet Tayklanien. Här härskar ljusets odödliga furstinna sedan snart 100 år. En actionserie i mangastil! I färg! Och inbunden! Äntligen har Koto, Monto, Artan och Sarina kommit fram till furstinnans fästning. Ingenting visar sig vara som de trott. Vem är vän och vem är fiende? Och vem ska utkämpa den sista kampen?

Jan Kjær, Merlin P. Mann, Jan Kjær

Den sista kampen

 

 

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson