bok

Sovay

Celia Rees

Författare

Beskrivning

2008-09-18
Svenska
12-15

Författare

Celia Rees

Det är 1783. Som vild och vacker, bortskämd och egensinnig, börjar Sovay tröttna på sitt tråkiga liv på den engelska landsbygden. När hon inte sitter modell för en konstnär drar hon på sig en mansrock och rånar resenärer mitt på ljusa dan. Men hennes uppväxt har varken förberett henne på ett liv som vägrånare, lärt henne att försvara familjens heder eller att skydda sig från korruption och ondska. Snart är hon intrasslad i ett äventyr som mer och mer börjar likna en mardröm. En mörk historia om gäckande passioner och lömska intriger avslöjas för henne. Kommer hon att överleva, och i så fall, till vilket pris?

En glittrande historisk saga i vilken tjuvar och aristokrati, gott och ont och kvinnligt och manligt omkullkastas och rörs om med en hänförande effekt. Celia Rees har skrivit de uppskattade böckerna "Häxa och pirater" och är äntligen tillbaka med en ny roman i historisk miljö med en kvinnlig protagonist som utmanar etablissemanget. Oändligt spännande och aktuellt.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

12-15

Originalspråk

Svenska

Översättare

Cecilia Falk

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2008-09-18

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129669329

Antal Sidor

368

Ryggbredd (mm)

29

Höjd (mm)

215

Vikt (kg)

0.668

Bredd (mm)

152

 

Sovay

Om boken

Det är 1783. Som vild och vacker, bortskämd och egensinnig, börjar Sovay tröttna på sitt tråkiga liv på den engelska landsbygden. När hon inte sitter modell för en konstnär drar hon på sig en mansrock och rånar resenärer mitt på ljusa dan. Men hennes uppväxt har varken förberett henne på ett liv som vägrånare, lärt henne att försvara familjens heder eller att skydda sig från korruption och ondska. Snart är hon intrasslad i ett äventyr som mer och mer börjar likna en mardröm. En mörk historia om gäckande passioner och lömska intriger avslöjas för henne. Kommer hon att överleva, och i så fall, till vilket pris? En glittrande historisk saga i vilken tjuvar och aristokrati, gott och ont och kvinnligt och manligt omkullkastas och rörs om med en hänförande effekt. Celia Rees har skrivit de uppskattade böckerna "Häxa och pirater" och är äntligen tillbaka med en ny roman i historisk miljö med en kvinnlig protagonist som utmanar etablissemanget. Oändligt spännande och aktuellt.

Celia Rees

Sovay

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Lilla känsloboken

Om boken

Äntligen en känslobok för förskoleåldern!
Ilska som bränner, glädje som bubblar och oro som skaver: När man är liten är känslorna starka och många, och det är inte alltid så lätt att förstå vad det är man känner. I Lilla känsloboken får barn på ett lekfullt och tryggt sätt lära sig mer om känslor och hur man kan hantera dem. Varför blir man arg? Hur känns det när man är glad? Vad kan man göra om man känner sig orolig eller ledsen?I både faktaavsnitt och roliga berättelser får vi lära oss känna igen tio olika känslor, från glädje och nyfikenhet till rädsla och skam. Med färgstarka illustrationer, enkla texter och frågor som öppnar upp för samtal blir boken ett naturligt sätt att prata om känslor hemma, på förskolan eller i barngruppen.En avdramatiserande och inkännande bok som kan hjälpa till att förstå och sätta ord på det som känns inuti och att spegla sig i andras känslor - och upptäcka att alla känslor är okej.   Barnpsykologen Reyhaneh Ahangaran syns ibland i TV4 Nyhetsmorgon och SVT där hon svarar på föräldrars frågor kring barn och deras känsloliv. Hon står bakom flera storsäljande böcker på samma tema för lite äldre barn: Känsloboken, Allt som händer inuti, Boken om oro med flera. Maria Källström är en väletablerad illustratör och har gjort bilder till en rad faktaböcker och bilderböcker som till exempel Enkla och roliga fakta om kroppen.

Reyhaneh Ahangaran, Maria Källström

Lilla känsloboken