bok

Småsagor - Kompisar

Total speltid 43.12

Beskrivning

2010-09-22
Svenska
3-6

En serie byggd på bilderböcker för de yngre barnen. Utges i samarbete med UR.

Fyra stycken ljud- och musiklagda bilderböcker om kompisar.

Igelkotten och Mullvaden:
En dag när Mullvaden är på väg hem träffar han Igelkotten. Hon flyttar hem till honom ...
Regi: Erika Hedenström

Jag gillar Stig:
Stig och jag har kul ihop. Men så kommer Susanne. Nu ska vi leka alla tre. Jag fattar ingenting.
Regi: Sari Eliasson

Vilma och Mona spanar och smyger:
Vilma och Mona tycker om att spana och smyga. De letar efter saker som har försvunnit. Eller som borde finnas.
Regi: Lena Gramstrup Olofgörs

Grodan och främlingen:
En främling slår sig ner i skogsbrynet. Vem är han? En smutsig råtta som måste bort? Men grodan tror inte på det.
Regi: Richard Dinter

Inspelat i Stockholm med UR:s ljudteknik 1999-2005.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2010-09-22

Läsordning

0

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129674347

Format

Relaterat

Fjärilshjärta

Om boken

Ingen i skolan tror Vilda när hon säger att hon är same. Hon får svara på tusen frågor: Pratar du samiska? Har du renar? Är din pappa same? De blir aldrig nöjda med svaren, som om Vilda inte är same nog. Som om hon inte duger. Men hon har bestämt sig för att ändra på det. Hon ska börja klä sig i kolt och be morfar, den enda i familjen som talar samiska, att lära henne språket. Efter det kommer ingen att kunna ifrågasätta henne igen.

Men när morfar plötsligt dör ställs allt på ända. Nu måste Vilda på egen hand hitta fram till det samiska. På begravningen träffar hon Samuel, som är några år äldre och har allt det Vilda själv saknar: kolten, renarna och språket. Allt det morfar aldrig hann ge henne. Kanske kan Samuel ge henne det?

En bok om sorg, kärlek och rätten att själv definiera vem man är.

Moa Backe Åstot, född 1998, är renägande same och bosatt i Jokkmokk. Romandebuten Himlabrand vann Studieförbundet Vuxenskolans Författarpris, Slangbellan och Norrlands litteraturpris samt nominerades till Augustpriset 2021. Himlabrand är också nominerad till Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris.

Moa Backe Åstot

Fjärilshjärta