bok

Alfons hittar andra ord

Gunilla Bergström

Författare

Gunilla Bergström

Illustratör

Beskrivning

2013-07-31
Svenska
3-6

Författare

Gunilla Bergström

Illustratör

Gunilla Bergström

Formgivare omslag

Pia Hinnerud

Alfons hittar andra ord är fjärde delen i den pedagogiska och lekfulla serien Klurigt & kul med Alfons.

Alfons har upptäckt att samma sak kan sägas på flera olika vis. Tillsammans med sin pappa går han på ordjakt. Godis, godsaker, sötsaker, snask. Gå, strutta, tassa, klampa. Knasig, fånig, knäpp, tokig. Men är det någon skillnad mellan bästis och polare? Finns det ord som inte går att byta ut?

I Alfons hittar andra ord uppmuntras barnen att upptäcka språket. Att leka med ord, byta, utforska, testa, samla och knasa loss.

Alfons hittar andra ord bygger på Gunilla Bergströms bilderböcker om Alfons Åberg.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Klurigt & kul med Alfons

Publiceringsdatum

2013-07-31

Läsordning

0

Produktion

Papper

Matt/Silk bestruket

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129688658

Antal Sidor

24

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

240

Vikt (kg)

0.262

Bredd (mm)

207

 

Alfons Åbergs former

Om boken

Alfons ser former var han än tittar. I fönstret finns en fyrkant, klockan är en cirkel och hustaket är som en triangel. Tillsammans upptäcker vi formerna i Alfons Åbergs värld. Cirkel, triangel, fyrkant, rektangel, stjärna och hjärta. Pedagogiskt och roligt sätt att lära sig om formerna. Genom att peka och titta först i boken, och sen runt dig.
Efter Gunilla Bergströms bokfigur Alfons Åberg.

Gunilla Bergström, Gunilla Bergström

Alfons Åbergs former

Stora boken om Alfons

Om boken

Visst känner du Alfons Åberg? Han bor med sin pappa och är som barn är mest. Inte så stor och inte så stark. Och slåss gör han helst inte heller. Glad och busig kan han vara, men också arg, svartsjuk och spökrädd ...

Böckerna om Alfons Åberg har älskats av generationer, och så har det varit sedan den första boken, God natt, Alfons Åberg, kom ut 1972. De är översatta till nära 40 språk och 10 miljoner Alfons-böcker har sålts över världen. På biblioteken har de legat på utlåningstoppen i decennier. Alfons ingår numera i allas vår barndom.

I den här lyxiga jubileumsutgåvan har Gunilla Bergström valt ut fem av sina böcker om Alfons, som visar honom i hans olika åldrar. Dessutom presenteras Alfons vänner och familj, så att vi även får lära känna dem bättre. Välkommen till Alfons värld, där vardagen är magi nog!

I boken ingår: God natt, Alfons Åberg, Listigt, Alfons Åberg, Vad sa, pappa Åberg?, Var är bus-Alfons? och Hur långt når Alfons?

Gunilla Bergström, Gunilla Bergström

Stora boken om Alfons

 

 

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln

Nyheter

Sveriges mest älskade barnboksfigur lever vidare – postumt verk färdigställt

När Gunilla Bergström gick bort 2021 lämnade hon efter sig en skatt av nästan färdiga berättelser och skisser. Hennes önskan var tydlig: de skulle nå ut till läsarna. Nu har det första verket färdigställts med titeln Julkalas, Alfons Åberg.

Vi firar Alfons med vacker jubileumsutgåva

I år är det 50 år sedan den första boken Alfons Åberg gavs ut. Det firar vi med en maffig jubileumsutgåva med Gunillas Bergströms bästa Alfonsberättelser – utvalda av författaren själv.

Alfons Åberg fyller 50 år!

I år firar vi 50 år med Alfons Åberg, Gunilla Bergströms älskade barnboksfigur. Alfons är ingen superhjälte eller söt sagofigur, han är bara vanlig som vi. Och kanske är det just därför som han blivit vår kompis.

”Ett geni har gått ur tiden”

Gunilla Bergström, en av våra mest älskade bilderboksskapare, gick bort den 23 augusti och sörjs av hela barnbokssverige. Här har vi samlat några röster och reaktioner på hennes bortgång.

Vi minns Gunilla Bergström

Gunilla Bergström, författaren och bildskaparen bakom bland annat de klassiska Alfonsböckerna, har avlidit 79 år gammal.