bok

När vi skrämde gammelgäddan

Elin Johansson

Författare

Astrid Tolke

Illustratör

Beskrivning

2018-06-05
Svenska
3-6

Författare

Elin Johansson

Illustratör

Astrid Tolke

Formgivare omslag

Anna Goffe

Ligger man med magen mot bryggan kan man se ner i vattnet fast solen lyser starkt. Där nere simmar en massa fina fiskar, som vi matar med havregryn. Det är jättespännande i flera dagar. Men så kommer en stor gädda och äter upp allt för de mindre fiskarna. Så dumt att den skräms, det är bäst att vi skrämmer den tillbaka!

Två systrar och en solig sommarlovsvecka på en brygga. Roligt och finurligt av Elin Johansson som också skrivit Veckan före barnbidraget och Hemma hela sommaren. Bilder av serietecknaren Astrid Tolke.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2018-06-05

Läsordning

0

Produktion

Papper

G-print

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129706574

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

261

Vikt (kg)

0.299

Bredd (mm)

202

Recensioner

”En rolig högläsningsbok för hela familjen.”

Dagens Nyheter

"Rolig sommarlovshistoria om två barn som studerar fiskar från en brygga. Kavat text och bilder som ger mjuk sjökänsla med roliga detaljer." /Lotta Olsson

Södermanlands Nyheter

”En somrig bilderbok med riktigt fina bilder.”

BTJ

”Bilder och text harmonierar väl och författaren Elin Johansson skapar en riktigt mysig läsupplevelse med lagom mycket spänning.” - Mia Mårtensson

 

Pyjamaspartyt

Om boken

Det är kväll och nästan mörkt ute när vi är på väg till skolan. Visst ska det bli kul med pyjamasparty? viskar jag i Frassens öra. Frassen är min gosedjurshund och han ska vara med när klassen sover över i skolan i natt. Det känns kul och lite nervöst, för det är första gången som jag ska sova någonstans utan pappa. När vi kommer fram packar alla upp liggunderlagen och sovsäckarna. Det är jättemysigt. Fröken börjar poppa popcorn och vi säger hejdå till våra föräldrar. Men, det är så konstigt, för de verkar nästan inte vilja gå …
Vardagsnära feelgood av Elin Johansson, en av författarna till Augustnominerade Ett rum till Lisen, och Hanna Granlund som tecknar de populära böckerna i serien Spöksystrar. Perfekt som högläsning för barn mellan 4 och 8 år!Läs också: Gosedjursfesten

Elin Johansson, Hanna Granlund

Pyjamaspartyt

Skolan börjar snart ... och ingenting är klart!

Om boken

Den perfekta läsningen inför den pirriga skolstarten!

Boken är en blandning av textbok och bilderbok, anpassad för att passa de barn som tar steget från förskolan till skolan. Rolig högläsning med högt tempo och härligt humoristiska bilder.

"Om precis en vecka är det dags. Då ringer jag i klockan och barnen väller in genom dörren. Jag kan redan se dem framför mig, pigga och spralliga och nyfikna på vad som ska hända här i skolan. Några har nog fjärilar i magen, precis som jag hade på min första skoldag. Kanske är de lite nervösa för hur det ska gå. Men de behöver inte oroa sig, för här finns allt som behövs för ett första toppenår i skolan! Eller vänta nu, gör det verkligen det?"

Dagarna innan skolstarten kan kännas både spännande och nervösa, men det är inte bara barnen som kan vara pirriga! I den här rikt illustrerade boken får vi följa med en lärares sista förberedelser inför terminsstarten med en helt ny klass, hennes allra första egna klass!

Augustprisnominerade Elin Johanssons och illustratören David Hensons skolstartsbok är en rolig och varm bok för alla som snart ska börja skolan.

Elin Johansson, David Henson

Skolan börjar snart ... och ingenting är klart!

Allt vi tappar och hittar

Om boken

Lyckan i att hitta en vacker sten. En sån man alltid drömt om: lagom rund, och alldeles len. Att ta hem den, tvätta den med tvål och torka den med finservetter. Och sedan förskräckelsen när man upptäcker att den plötsligt är borta. Jackfickorna är tomma. Man har tappat den!

Två vänner ger sig ut för att söka efter sin förlorade sten, men istället hittar de en borttappad vante. Och en tant. Fast det är inte hennes vante. Och inte har hon sett någon sten heller, men hon berättar om den gången hon tappade bort en tjusig hatt, så hon vet precis hur det trist det är att tappa bort något man tycker om. Tillsammans beslutar de sig för att hitta vantens ägare, och snart träffar de på andra som också vill vara med och leta.

En fin och underfundig berättelse om att förlora en omtyckt ägodel, något som de flesta kan känna igen sig i. För även om man tappat bort något kan man ju hitta något som är minst lika bra, eller kanske till och med bättre!

Den augustnominerade författaren Elin Johansson har skrivit texten, och de stämningsfulla illustrationerna är signerade bilderboksskaparen Siri Ahmed Backström.

Elin Johansson, Siri Ahmed Backström

Allt vi tappar och hittar

 

Relaterat

Katterna som försvann

Om boken

Var katten är katterna?
En dag när farbrorn gick ut med soporna glömde han att stänga ytterdörren. När han kom tillbaka hade hans fem katter smitit ut! Den svarta, den vita, den gråa, den röda och den mittemellan. Allihop hade sprungit bort. Farbrorn ringde genast till polisen. Att hitta sånt som försvunnit är det poliser gör mest och bäst! Nästan, i alla fall ...En titta-hitta-bok full av roliga och kluriga detaljer. Leta i bilderna och se om du kan hjälpa de förvirrade poliserna att hitta de försvunna katterna!Björn Bergenholtz är en av våra största barnboksskapare. Han har gjort sig känd för sina makalösa bilder och berättelser som alltid innehåller en stor portion humor och finurlighet.

Björn Bergenholtz, Björn Bergenholtz

Katterna som försvann

Nyheter

De är nominerade till Norrlands litteraturpris 2022

Himlabrand av Moa Backe Åstot och Ett rum till Lisen av Elin Johansson, Ellen Svedjeland och Emma Adbåge är nominerade i kategorin barn- och ungdomslitteratur.

Tre nomineringar till Augustpriset 2021

Furan, Ett rum till Lisen och Himlabrand har chans att vinna Augustpriset i kategorin Årets svenska barn- och ungdomsbok.

Kul, pirrigt och allvarsamt om den första kärleken

När Lisen blir granne med Naima så blir en supertråkig sommar istället helt underbart spännande – men när ska Naima våga berätta vad hon känner? Elin Johansson, Ellen Svedjeland och Emma AdBåge har skapat en kul, pirrig och allvarsam bok om den första kärleken.

Inte utan mitt gosedjur!

Barnboksvärlden har fått en ny rolig duo: Elin Johansson och Hanna Granlund. I deras Gosedjursfesten förvandlas en helt vanlig dag till räddningsaktion med hela förskoleklassen.

Fartfyllt vid läggdags i ny serie om Nella och Pappan

Nella är en pigg och leksugen unge som inte har tid att gå och lägga sig. Hon hinner vara brandman, prinsessa, en elefant på rymmen OCH beställa extra speciellt vatten på restaurangen innan hon somnar på en stor båt ute till havs.