Beskrivning
Författare
Olle vill leka med smålego eller med glaskulorna, bygga tågförbindelser och järnvägsknutar på mattan. Olle vill baka och stå på pallen och hjälpa till. Men det går inte för Olles lillebror Bolle vill bara vara med och han är för liten.
Olle och Bolle är bröder är Charlotta Lannebo och Ellen Ekmans första gemensamma bilderbok om bröderna och deras småstressade mamma. Charlotta fångar på pricken stök och tonläge, lugnet och sekunderna innan bråk som genom Ellen Ekmans illustrationer får kropp, smak och känsla. Bilder att titta länge på och en bok att läsa många gånger.
Recensioner
Vi Föräldrar
”Ärligt och roligt och precist om att vara en bit in i syskonskapet.” Anna Matzinger
Relaterat
Nyheter
Egensinniga Astrid är tillbaka!
Viljestarka Astrid är tillbaka. Den här gången rymmer berättelsen allt från en bästis som sviker till engagerade spioner som inte skyr några medel!
En stormig vandringsroman för unga vuxna
Dubbelt bokaktuella författaren Charlotta Lannebo är tillbaka i ungdomsgenren. I den nya romanen Nyårsvandraren får vi följa Storms feberrusiga fyllevandring genom Stockholmsnatten. När och hur blev han så skör, egentligen?
Nytt fullspäckat vardagsäventyr med Olle och Bolle
Äntligen får vi återse Olle och Bolle och deras småstressade mamma, och den här gången bär det av till museet. Charlotta Lannebo fångar på pricken stök och tonläge, lugnet och sekunderna innan bråk som genom Ellen Ekmans illustrationer kommer till liv. En bok att läsa många gånger och bilder att titta länge på och ständigt upptäcka något nytt i.